Przyjęta ostatecznie przez sejm ustawa ograniczająca niedzielny handel czeka już tylko na podpis prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie 1 marca 2018, co w praktyce oznacza, że pierwsze zakupowe ograniczenia będą już za dwa miesiące.
Od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele, czyli pierwszą i ostatnią. W 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku:
- dwie przed świętami Bożego Narodzenia
- jedna przed Wielkanocą
- ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże
Nie oznacza to, że w niedziele nigdzie nie zrobimy zakupów. W ustawie znalazło się aż 30 wyjątków. Otwarte będą mogły być m.in. małe sklepy, jeśli za lada stanie ich właściciel, kwiaciarnie, apteki, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, lecznice dla zwierząt, punkty sprzedające prasę, wyroby tytoniowe, placówki pocztowe, sklepy na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniskach, a od czerwca do września punkty handlujące maszynami rolniczymi.
Otwarte będą także wszystkie stacje benzynowe, lokale gastronomiczne, ale też placówki handlowe, w których przeważa działalność gastronomiczna.
Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2018 r. W pierwszą niedzielę tego miesiąca, czyli 4 marca zrobimy zakupy tak jak dotychczas, kolejna handlowa niedziela będzie 25 marca.
(SR)