Trzy jubileusze Szkoły Podstawowej w Siedlcach

Absolwenci, uczniowie, pedagodzy, pracownicy i przyjaciele Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach świętowali trzy piękne jubileusze. Minęło właśnie 65 lat od uruchomienia pierwszej placówki oświatowej w Siedlcach i kolejne 30 lat od czasu powołania Szkoły Podstawowej, której  20 lat temu nadano imię noblisty Henryka Sienkiewicza. Było mnóstwo podziękowań, gratulacji, życzeń, kwiatów i prezentów. Jednym z najpiękniejszych okazało się oddanie do użytku nowoczesnego, wielofunkcyjnego przyszkolnego boiska.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez ks. proboszcza Tadeusza Żurka, który bardzo pięknie mówił o tym czym jest szkoła i edukacja w życiu każdego człowieka, i przypominał, że Pan Jezus także był nauczycielem. W nauczaniu towarzyszyły mu trzy zasady, które i w dzisiejszych czasach są bardzo ważne. Po pierwsze liczy się każdy człowiek, a najbardziej ten zagubiony. Po drugie każdemu trzeba pomóc w odnalezieniu jego talentów i wspierać w ich rozwijaniu. Po trzecie najwięcej radości daje dawnie wiec trzeba innym ofiarować dobroć, życzliwość i pomoc.

–  Łacińska maksyma mówi, że uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia. Szkoła nas kształtuje, wychowuje, uzmysławia kim jesteśmy i czyni nas użytecznymi dla społeczeństwa. Nauczyciele, to tuż po rodzicach najważniejsze osoby dla młodych ludzi. Uczą jak być mądrym i dobrym – mówił ksiądz proboszcz.

Uroczysta msza święta miała piękną oprawę muzyczną w wykonaniu uczniów, którzy we wzruszający sposób ofiarowali także dary i prośby do Boga.

Kolejny elementem jubileuszowych uroczystości było otwarcie nowoczesnego wielofunkcyjnego boiska. Można na nim grać w piłkę nożna, siatkową, koszykówkę, tenisa, jest także bieżnia i skocznia. Wcześniej jednak, w pobliżu boiska,  zakopano jubileuszową kapsułę czasu. Wypełniona była listami, zdjęciami i rysunkami uczniów, którzy napisali do swoich kolegów z przyszłości  o przyjaciołach, zajęciach, zainteresowaniach. Plan jest taki, aby kapsułę otworzyć za 35 lat, czyli podczas obchodów 100 -lecia szkoły. Symbolicznego zakopania kapsuły oraz przecięcia wstęgi dokonali wójt Tadeusz Kielan oraz dyrektor szkoły Mariola Karwan.

–  Bardzo dbam o realizację inwestycji i jak wiecie na pierwszym miejsce stawiam teraz na drogi, ale tuż za nimi są obiekty sportowo-rekreacyjne. Bardzo mnie cieszy, że w tym roku uruchamiamy kolejne. Niech wam służą długie lata i rozwijają wasze pasje sportowe – mówi Tadeusz Kielan.

Na boisku był specjalny pokaz zajęć gimnastycznych i trzy próby strzałów na bramkę. Gole usiłowali strzelić: wójt, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski i Miłosz Abramczuk stojący na czele szkolnego samorządu, ale bramkarz był nie do pokonania.

Główne uroczystości jubileuszowe przeprowadzono w sali gimnastycznej, gdzie gości przywitał przedwojenny szlagier „Powróćmy jak za dawnych lat”. Było wiele wzruszeń, podziękowań i gratulacji. W akademii uczestniczyły poczty sztandarowe wszystkich gminnych szkół. Było bardzo wielu gości z instytucji i urzędów współpracujących na co dzień z placówką.

– To piękne jubileusze, których nie byłoby gdyby nie ludzie. To absolwenci, uczniowie i pedagodzy stworzyli tę niepowtarzalna placówkę, za co bardzo dziękujemy i jednocześnie gratulujemy. Specjalne wyrazy uznania składam Pani Krystynie Szarowskiej, która przez blisko 28 lat była tu dyrektorem – mówił wójt Tadeusz Kielan.

Kazimierz Pleśniak dyrektor legnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przypiął na szkolny sztandar, przyznaną placówce zbiorową odznakę Przyjaciela Dzieci. Indywidualne odznaki przyznano także byłej dyrektor Krystynie Szarowskiej oraz obecnej dyrektor Marioli Karwan, która jeszcze jako pracownik Kuratorium Oświaty wykazała się szczególną troską o dobro i rozwój najmłodszych pokoleń.

– Chciałbym przypomnieć, że w czerwcu tego roku Gmina Lubin została laureatem wyróżnienia Gmina Przyjazna Dzieciom. Pan Tadeusz Kielan, kiedyś  jako wicestarosta i dziś wójt, znany jest ze swojej miłości i troski o dzieci. Jak mało kto szybko reaguje na wszelkie sugestie o pomoc, wsparcie i rozwój najmłodszych – mówił prezes TPD Kazimierz Pleśniak.

Tradycją szkoły w Siedlcach jest przyznawanie statuetek Przyjaciela Szkoły, więc nie mogło ich zabraknąć w roku jubileuszowym.  Otrzymali je: wójt Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski, ks. proboszcz Tadeusz Żurek radna Joanna Pietruszka, prezes TPD Kazimierz Pleśniak, sołtys Lilia Chudy, sołtys Stanisław Ryniec, doktor Roman Koronowski oraz prezes OSP Łukasz Kurek.

Uczniowie i absolwenci szkoły pięknie prezentowali się muzycznie i tanecznie.  Przygotowali minii spektakl, którego bohaterem był m.in. Henryk Sienkiewicz, jego postacie i współczesny, zabiegany człowiek.

Jubileuszowi towarzyszyła retrospektywna wystawa zdjęć. Dziś w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach uczy się 169 uczniów w 9 oddziałach szkolnych, 13 zerówkowiczów i 47 przedszkolaków.

(SR)