Święto plonów w Niemstowie, Gorzycy i Raszowej Małej

Sprawiedliwie dzielony chleb, pyszne jedzenie z grilla, konkursy, zabawy a nawet pokaz sztucznych ogni – tak mieszkańcy Gminy Lubin świętowali zakończenie tegorocznych plonów. Na spotkaniach w Niemstowie, Gorzycy i Raszowej Małej bawili się nie tylko rolnicy, ale także m.in. sadownicy, pszczelarze, rybacy i ci, który uprawiają przydomowe ogródki, bowiem dożynki to święto wszystkich związanych z produktami rolnymi i ziemią.

Święto płodów ziemi należy do najważniejszych uroczystości religijno-ludowych w tradycji polskiej wsi. Stanowi wyraz hołdu i szacunku dla ludzkiego wysiłku, dzięki któremu nie brakuje nam chleba oraz innych owoców pracy naszych  rąk. Nieodłącznym symbolem dożynek jest wieniec i bochen chleba.

– Niech ten poświęcony chleb będzie zawsze sprawiedliwie dzielony i oby nigdy go nie zabrakło na naszych stołach. Dziękuję wam za zaproszenie i gratuluję zbiorów. To był kolejny trudny dla rolnictwa rok z powodu suszy, ale w większości plony były udane, za co jesteśmy wdzięczni – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

Pięć lat temu w Gminie Lubin było 1800 rolników uprawiających powyżej jednego hektara ziemi, dziś jest ich około tysiąca. Pozytywne jest jednak to, że ta liczba się ustabilizowała.

– W tym roku mamy wiele powodów do świętowania. Jednym z nich jest także wygrana walka o utrzymanie granic naszej gminy. W podziękowaniu za to zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Lubin na niezapomniany festyn i koncert, który organizujemy w piątek 13 września w Raszówce. Ze swoim programem wystąpi dla nas Pietrek ze znanego serialu Ranczo oraz grupa Enej – mówił wójt w miejscowościach, które udało mu się odwiedzić w sobotnie popołudnie, czyli Krzeczynie Wielkim, Gorzycy, Niemstowie i Raszowej Małej. – Tak wiele wsi organizuje dożynki, że warto rozważyć pomysł organizacji jednych gminnych dożynek, na których  moglibyśmy się wszyscy spotkać – dodawał ze  śmiechem Tadeusz Kielan.

W Niemstowie na świeżym powietrzu grillowano, częstowano pysznymi pajdami ze smalcem, było wiele zabaw i konkursów, a spotkaniu dożynkowemu towarzyszył festyn strażacki, który zrelacjonujemy obszerniej  w kolejnym materiale. Było także edukacyjnie, dzięki przedstawicielce Gminnej Biblioteki, która obdarowywała dzieci książeczkami o bezpiecznym zachowaniu oraz przedstawicielom Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy mówili wiele o bezpieczeństwie. Starostami dożynek byli Magdalena i Jarosław Noga.

Do Gorzycy z życzeniami przyjechał także poseł Krzysztof Kubów, który dopingował uczestników licznych konkursów. Był m.in. rzut burakiem i wałkiem kuchennym do celu, czy też zbieranie rozsypanych ziemniaków. Rozstrzygnięto także typowo dożynkowe konkursy, jak aranżacje płodów ziemi,  najsmaczniejsze wypieki i nalewki, czy też wianek i kompozycje kwiatowe. Starostami dożynek byli Joanna i Tomasz Fedyna.

W Raszowej Małej, która wszystkim powinna się kojarzyć z rybnymi stawami hodowlanymi, na stole królowały smażone i wędzone karpie, które pływały także w specjalnym akwarium. Wójtowi wręczono dedykowaną, specjalną koszulkę. W aranżacji dożynkowego spotkania była także łódka i na koniec super niespodzianka dla wszystkich czyli pokaz sztucznych ogni.

(SR)

Niemstów

Gorzyca

Raszowa Mała