Rekord na Gminnym Rajdzie Rowerowym

III Gminny Rajd Rowerowy „Znam Gminę Lubin” za nami. Liczba uczestników zgłoszonych w regulaminowym terminie przekroczyła trzysta osób, a na mecie rajdu zjawiło się grubo ponad 400 zawodników i gości. Atrakcją rowerowego pikniku był konkurs na najciekawszy i najbardziej egzotyczny rower oraz prezentacja replik zabytkowych rowerów, wykonanych w drewnie własnoręcznie przez wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, opatrzonych imiona synów i wnuków szefa gminnego samorządu.

Na linii startu stanęło dokładnie 318 mieszkańców Gminy Lubin, bijąc rekord ubiegłorocznej edycji. Miejsce zbiórki, godzinę startu oraz trasę przejazdu każde sołectwo i zgłoszone grupy ustalały indywidualnie.  W czasie rajdu można było zdobyć odznaki „Znam Gminę Lubin”: brązową i srebrną za odwiedzenie odpowiednio trzech i 4czterech dowolnych miejscowości na trasie przejazdu i potwierdzenie tego faktu na swojej karcie.

Przy zdobywaniu złotej odznaki należało przebyć wytyczony szlak pątniczy Św. Jakuba lub odwiedzić pięć dowolnych miejscowości znajdujących się w Gminie Lubin.

Pierwsi cykliści pojawili się na mecie przy wielofunkcyjnym boisku sportowym w Gorzelinie już około godziny 14:30. Na linii mety członkowie lubińskiego oddziału PTTK na bieżąco weryfikowali potwierdzenia uczestników i wręczali rowerzystom odznaki „Znam Gminę Lubin”.

Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan uroczyście przywitał wszystkich uczestników imprezy i zaprosił do wspaniałej zabawy. Podziękował za tak liczne przybycie i życzył udanej zabawy.

Najliczniejszą grupą uczestników okazali się cykliści z sołectw Krzeczyn Wielki, Gogołowice, Miłoradzice oraz Miłosna.

W klimat pikniku wprowadził uczestników zespół „SIEDLECKA NUTA” prezentując specjalnie na tę okazję dobrany repertuar turystyczny. Popołudnie wypełniły liczne konkursy i zabawy prowadzone przez członków PTTK oraz animacje dla najmłodszych, przeplatane występami wokalnymi zespołu z Siedlec.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa replik zabytkowych rowerów, wykonanych przez wójta Tadeusza Kielana, które trafić mają do organizowanego „Mini-muzeum” Gminy Lubin.

– Do stworzenia kolekcji starych rowerów zainspirowały mnie m.in. wizyty w muzeach transportu, które zwiedzałem w zachodniej Europie. Oryginał „Wojtka” zobaczyłem przed dziesięcioma laty w Wiedniu i już wtedy postanowiłem, że postaram się wykonać jego wierną kopię. „Antek” – to z kolei rower, który na początku XX wieku wykonywany był przez polskich górali. Jego oryginał znajduje się w muzeum w Rabce. Pozostałe były powszechnie używane w drugiej połowie XIX wieku m.in. w Niemczach czyli także na obecnych naszych terenach. Myślę, że nie jeden młody człowiek będzie zdumiony, że służyły one kiedyś jako środki transportu – mówi Tadeusz Kielna, wójt Gminy Lubin.

III Rajd Rowerowy Gminy Lubin – to także święto najmłodszych mieszkańców. Z myślą o nich przygotowano gigantyczną dmuchaną zjeżdżalnię, budowle z klocków przestrzennych, dmuchanie balonów, puszczanie ogromnych baniek mydlanych i wiele innych atrakcji.

Z kolei wśród starszych dużym zainteresowaniem cieszyły się liczne konkursy sportowe, prowadzone przez Gminnego Instruktora Sportu Jerzego Tadlę. W rywalizacji „RZUT SIÓDMIAKA”, najlepsza okazała się Nikola Narbutowicz z Obory.

W konkursie „STRZAŁ W POPRZECZKĘ” w kategorii dzieci zwyciężył Dawid Gratcierewicz z Kłopotowa, natomiast w kategorii mężczyzn radny Gminy Lubin Patryk Jarkowiec, który swoją nagrodę przekazał publiczności, rzucając ją w stronę zgromadzonych.

W konkurencji „UNIHOKEJ” triumfował Arek Pazoła, drugą pozycję zajął Natan Jamróz, a trzecią Paweł Kocurski.

W tym roku po raz pierwszy w historii rajdu rowerowego oceniany był najciekawszy i najbardziej egzotyczny rower. W tym konkursie zwyciężyły Maja Klisowska i Marta Srebrniak z Gogołowic.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody rzeczowe a wśród uczestników rajdu rozlosowano rowerowe upominki, których sponsorami byli Centrum Rowerowe Polonia Jacek Bodyk – Sklep Rowerowy w Lubinie, Firma mSport Józefa Macyszyna z Lubina oraz Gmina Lubin.

Na wszystkich uczestników rajdu, czekała prawdziwa grochówka oraz kiełbaski z grilla.

Olbrzymia frekwencja podczas III Gminnego Rajdu Rowerowego „Znam Gminę Lubin” sprawiła, że już planowana jest kolejna edycja. Tym razem do zdobycia będzie odznaka „niespodzianka”..

Organizatorem III Gminnego Rajdu Rowerowego była Gmina Lubin, a  Współorganizatorem Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Zagłębie Miedziowe”.

(AS/MG)