Kolędowanie w Szkole Podstawowej w Krzeczynie Wielkim

DSC_0057Jedną z wielu tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest wspólne, rodzinne kolędowanie. Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim spotkała się w odświętnie przygotowanej sali gimnastycznej, by wysłuchać kolęd i pastorałek przygotowanych przez uczniów. Każda klasa, a także oddziały przedszkole zaprezentowały wybraną przez siebie świąteczną piosenkę lub kolędę.

Kolęd, czyli pieśni opowiadających o narodzeniu Jezusa mamy w polskiej tradycji bardzo dużo. Najstarsze sięgają czasów średniowiecza. Ich wprowadzenie a potem upowszechnienie zawdzięczamy prawdopodobnie franciszkanom. W interpretacji dzieci usłyszeliśmy Wśród nocnej ciszy, Przybieżeli do Betlejem, Gdy śliczna panna i wiele innych.

Program urozmaiciły deklamacje krótkich, ale bardzo nastrojowych recytacji w wykonaniu uczniów klasy VI. Galowe stroje, treść utworów płynąca ze sceny oraz migoczące światełka na choince oczarowały całą przestrzeń wokół nas, tworząc niezapomniany klimat zbliżających się świąt. Program zakończyły piękne życzenia pani dyrektor skierowane do nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz podziękowania przewodniczącej Rady Rodziców pani Doroty Kozioł, która spędziła ten czas wraz z nami. Trzecioklasiści obdarowali wszystkich nauczycieli wykonanymi własnoręcznie bombkami. Po programie rozeszliśmy się do sal na wigilie klasowe i ostatnie przedświąteczne spotkania z wychowawcami.

(oprac. SP w Krzeczynie Wielkim)