Dożynkowe retrospekcje z Gorzycy, Liśca i Wiercienia

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUroczystą, polową celebracją Mszy Świętej rozpoczęły się dożynki w Górzycy i Wiercieniu, które odbyły się 5 września.

– Święto płodów ziemi należy do najważniejszych uroczystości religijno-ludowych w tradycji polskiej wsi. Stanowi wyraz hołdu i ludzkiego wysiłku dzięki, któremu nie brakuje nam chleba oraz innych owoców pracy rąk. Nieodłącznym symbolem dożynek jest wieniec i bochen chleba. Chleb to nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem tym co zostało w pocie czoła zebrane i przeznaczone na wspólny posiłek – tymi słowami rozpoczął uroczystości w Gorzycy sołtys i zarazem radny Gminy Lubin Jan Olejnik.

Konkursy na najlepsze ciasto, nalewkę czy najpiękniejszy wianek, ale także wspólne biesiadowanie, rozmowy, a później tańce – tak właśnie bawili się mieszkańcy Gorzycy, Wiercienia i Liśca w miniony weekend.

D7N_9234– Takiego festynu dożynkowego, jak w tym roku, nie było jeszcze nigdy w Liścu. Mogłem porozmawiać z radnymi, panem wójtem, zapytać o swoje problemy, ale jednocześnie pobawić się z nimi. To bardzo fajne, że nasza pani sołtys zaprosiła wójta i radnych, nareszcie mogłem im podać rękę, a nie czytać o nich tylko w gazecie – mówi pan Krzysztof.

Zabawy trwały do białego rana, nawet dzieci nie chciały iść spać, a to jeszcze nie koniec dożynek w naszej gminie. Kolejne miejscowości Osiek, Raszowa Mała i Zimna Woda Święto Plonów obchodzić będą w najbliższą sobotę 12 września 2015 r.

Jutro natomiast zamieścimy fotorelację z niedzielnych uroczystości dożynkowych w Składowicach i Ustroniu.

TEKST/FOT.ANNA ICKIEWICZ, zdjęcia z Liśca dzięki uprzejmości pana Piotra Kuźniaka

Gorzyca

Lisiec