Żywa lekcja historii

Uczniowie Gminnego  Gimnazjum w Lubinie oraz młodzież polonijna z Czerniachowska z Rosji uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez „ Fundację Krzyżowa dla porozumienia europejskiego”, w ramach projektu „ Polskie rodziny w wirze historii”. Projekt ten, okazał się wielką, żywą lekcją historii. Młodzież w sposób bardzo interesujący, ciekawy, pogłębiała swoją wiedzę o historii Polski.  Poprzez świadome zajmowanie się historią, budowała jednocześnie swoje poczucie tożsamości.

Był to także  doskonały czas na integrację, wspólne zabawy, nawiązanie nowych przyjaźni oraz niesamowitą wymianę dotyczącą kultury, obyczajów, tradycji i języka między młodymi ludźmi zamieszkującymi dwa różne kraje.

Każdy z uczestników spotkania, przyjeżdżając do Krzyżowej, przywiózł ze sobą historię i skomplikowane losy własnych rodzin. Młodzież z Czerniachowska opowiedziała historię swoich rodzin a uczniowie naszego gimnazjum również dzielili się informacjami, jak toczyły się losy ich najbliższych i przodków.

Uwieńczeniem warsztatów był przygotowywany pod okiem zawodowego reżysera spektakl przedstawiający prawdziwe, chodź skomplikowane historie rodzinne, w wykonaniu polskiej i rosyjskiej młodzieży. Opracowanie  historii swoich rodzin w formie spektaklu, to wspaniała przygoda w  życiu młodych ludzi  i bardzo ważne doświadczenie. Wiązało się ono z wielkimi emocjami, całym mnóstwem wzruszeń jakie towarzyszyły młodzieży przez cały pobyt w Krzyżowej.

Ponadto podczas pobytu w Krzyżowej uczniowie z Polski i Rosji zwiedzili piękny Wrocław,   Panoramę Racławicką. Zobaczyli pięknie odrestaurowany Rynek, Ostrów Tumski. Oczywiście nie odbyło się bez poszukiwania słynnych wrocławskich krasnali.

Pobyt w Krzyżowej był nie tylko niesamowitym czasem wytężonej pracy, ale również okazją do  nawiązywania nowych przyjaźni, integracji młodych ludzi. Młodzież chętnie współpracowała ze sobą, poznawała siebie nawzajem a obecnie deklaruje  w przyszłości utrzymywać kontakt. Poprzez uczestnictwo  w projekcie „Polskie rodziny w wirze historii”, uczniowie naszego gimnazjum zdobyli nowe doświadczenie, nawiązali nowe przyjaźnie, wzbogacili swoją wiedzę historyczną. Mieli okazję zapoznać się z tradycjami, obyczajami oraz językiem rosyjskim. Na pewno była to niesamowita przygoda w ich życiu, którą długo jeszcze będą wspominać .

(www.gimnazjumgl.superszkolna.pl)