Złote Gody w Gminie Lubin

Burz, a czasem nawet nawałnic w życiu uniknąć się nie da. Najważniejsze jednak, by wyjść z nich cało, wyciągnąć wnioski i iść dalej. To właśnie udało się trzem parom z Gminy Lubin, którym medale  Prezydenta RP za długoletnie pożycie wręczył wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Jubileusz 50-lecia małżeństwa obchodzili państwo: Genowefa i Tadeusz Pułka z Goli, Aniela i Franciszek Grundkowscy z Osieka oraz Władysława i Stanisław Legierscy z Miroszowic.

Miłość, zaufanie rozmowa i rodzina – to w opinii jubilatów słowa „klucze”, które pozwalają przeżyć razem ponad pół wieku. Ważny jest także wspólnie realizowany cel. W przypadku państwa Anieli i Franciszka Grundkowskich był nim wymarzony dom, w którym szczęśliwie mieszkają w Osieku. Wspólne plany i ich realizacja scementowały ich związek na zawsze.

W przypadku państwa Genowefy i Tadeusza Pułki budowa domu okazała się poważnym sprawdzianem, który jednak ostatecznie zdany został celująco.

– Jadąc z Lubina do Goli pięć razy kazałem żonie wysiadać z samochodu, tak mnie denerwowała. Czy myślałem o rozwodzie? Pewnie, niejednokrotnie były takie sytuacje, ale nie było mody na rozwody. Gdy zdrowie dopisuje każdy problem można rozwiązać, dziś bardzo się cieszę, że nam się to zawsze udawało – mówi Tadeusz Pułka.

„Ciche dni” zdarzały się także u Państwa Władysławy i Stanisława Legierskich z Miroszowic, ale jak zgodnie twierdzą było ich niewiele.

– Praca, obowiązki domowe i zainteresowania – czasu na kłótnie nie zostawało – mówi Stanisław Legierski. Do dziś na brak zajęć nie narzeka. Robi własne wyroby mięsne i kiszonki, uprawia ogródek, a zdarza się, że i obiad ugotuje. Umieszcza również swoje filmy na Facebooku.

Wszyscy z nostalgią wspominają pierwsze lata swoich związków. Wspólne wakacje pod – z trudem – zdobytym namiotem, z butlą gazową i słoikami. I oczywiście te najważniejsze wydarzenia, czyli przyjście na świat swoich ukochanych dzieci.

Państwo Pułka są rodzicami czwórki dzieci, mają sześcioro wnucząt, jednego prawnuka na świecie i jedną wnuczkę „w drodze”.

Państwo Grundkowscy otoczyli się kobietami, mają córkę, wnuczkę i prawnuczkę.

Państwo Legierscy mieli dwoje dzieci, syn niestety odszedł, ale cieszą się córką, czworgiem wnucząt i prawnuczkiem.

Życzenia dalszych lat w zdrowiu i miłości złożył dostojnym jubilatom wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan. Był tort, w kwiaty i wiele wspaniałych wspomnień oraz… wycieczka do Gminnego Muzeum.