Złote Gody Państwa Ziemiańskich

IMG_2840Medal Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymali państwa Aniela i Józef Ziemiańscy z Chróstnika. Wyróżnienie wręczył dostojnym jubilatom Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Złote Gody czyli pięćdziesięciolecie związku małżeńskiego państwo Ziemiańscy obchodzili nieco wcześniej, bo razem są już 56 lat! Splot życiowych okoliczności pozwolił im jednak dopiero teraz odebrać to wyróżnienie. Uroczystość zorganizowana z tej okazji zgromadziła przy jednym stole cztery pokolenia najbliższej rodziny jubilatów. Państwo Aniela Józef Ziemiańscy mają trzech synów, doczekali się ośmiorga wnucząt i jednego prawnuka: półtorarocznego Rafałka, który jest teraz oczkiem w głowie całej rodziny.

Nie tylko jednak wychowaniu własnych dzieci poświęcili swoje życie państwo Ziemiańscy. Obydwoje przez wiele lat byli nauczycielami. Pani Aniela gros swojej pracy zawodowej poświęciła najmłodszym, najpierw jako nauczyciel wychowania początkowego, a później przedszkolanka, uczyła także języka rosyjskiego. Pan Józef to matematyk, który w swoją pedagogiczną karierę wplótł także niekrótki epizod pracy w urzędach: rejonowym, a następnie miejskim i gminnym. To także społecznik zaangażowany w życie sportowe Gminy Lubin.

– Każdy, kto przeżyje w związku tyle lat musi mieć na to jakąś receptę. Moja jest taka, żeby nigdy sobie do końca nie wierzyć – śmieje się pan Józef. – Na każdym kroku, trzeba sobie jednak ustępować i pomagać, kiedy druga osoba tej pomocy potrzebuje. Jestem przekonany, że recepta mojej żona jest podobna, dlatego nadal jesteśmy razem – dodaje z uśmiechem.

Uroczystość Złotych Godów zgromadziła całą rodzinę i była wydarzeniem wyjątkowo wzruszającym. Dzieci i wnuki państwa Ziemiańskich przygotowały z tej okazji gablotę wspomnień, w której znalazły się rodzinne fotografie.

Gratulacje jubilatom złożył Wójt Gminy Lubin. – Ten jubileusz jest szczególną okazją, by się zatrzymać się i spojrzeć wstecz na to wszystko, co udało się dotychczas osiągnąć, a Państwo ten dorobek macie naprawdę olbrzymi, zarówno na niwie osobistej, jak i zawodowej, pedagogicznej oraz społecznej. Gorąco tego gratuluję, a w imieniu swoim własnym, radnych Gminy Lubin i pracowników urzędu Gminy życzę kolejnych lat w zdrowiu, miłości i wzajemnym zrozumieniu – mówił podczas uroczystości Tadeusz Kielan, Wójt Gminy Lubin.

Rodzinne spotkanie państwa Ziemiańskich miało podwójny wymiar. Było także okazją do świętowania urodzin pani Anieli, Jubilatka również mile zaskoczyła swoich gości, otwierając szufladę, w której przez lata przechowywała swoją literacką twórczość.

– To chyba odpowiedni moment, by się sięgnąć po to, co w niej tyle lat gromadziłam – stwierdziła pani Aniela i zaprezentowała dwa ze swoich utworów: „Do Ojczyzny” i „Do Syna”…

(oprac. SW/MG)