Złodziej zabytkowej wieży w Ustroniu zatrzymany

latarnia2Mierzyła blisko 20 m., ważyła 2,5 tony, a jednak… padła łupem złodzieja. Zabytkowa latarnia lotnicza zniknęła przez rokiem z miejscowości Ustronie w Gminie Lubin. Policjantom z  Wydziału Kryminalnego lubińskiej udało się zatrzymać podejrzanego o jej kradzież wieży. Okazał się nim 33-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego.

Kradzież latarni pierwsi zauważyli leśnicy.

– Jeden z naszych pracowników przyjeżdżał tamtędy i zobaczył, że wieży nie ma, choć sprawcy kradzieży próbowali zatrzeć ślady, przykrywając to miejsce gałęziami i liśćmi. Od razu powiadomiliśmy policję  – mówił przed rokiem Marek Nieruchalski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin.

– Od momentu zgłoszenia nad sprawą pracowali policjanci z Wydziału Kryminalnego lubińskiej policji. Funkcjonariusze kolejno sprawdzali wiele śladów oraz informacji. W wyniku żmudnej operacyjnej pracy natrafili na ślad sprawcy. Po skompletowaniu materiału dowodowego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież. Mieszkaniec powiatu lubińskiego przyznał się do popełnienia tego przestępstwa. Jak tłumaczył policjantom dokonał kradzieży wieży gdyż myślał, że nikomu ona nie jest już potrzebna. Następnie pociętą latarnie lotniczą sprzedał na złom – mówi Jan Pociecha, oficer prasowy lubińskiej policji.

33 latek usłyszał już zarzut kradzieży. Tego typu czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu. Policjanci w dalszym ciągu pracują nad tą sprawą oraz nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Tematem kradzieży latarni interesowała się Telewizja TVN. Ustronie było bohaterem reporterskiej relacji „Faktach” TVN.

(MG)