Zespół „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego laureatem Nagrody Głównej Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej

DSC01581Osiemnaście zespołów z województw dolnośląskiego i lubuskiego wzięło udział w szóstej edycji Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”, który odbył się w Leśnej w powiecie lubańskim.

I miejsce w kategorii „Zespół z towarzyszeniem kapeli” wyśpiewał zespół „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego, a w kategorii „Zespół śpiewaczy” – triumfowali „Osadnicy” z Grabiszyc. Grand Prix przypadło „Perle z Przybyłowic”.

– To nasza kolejna ważna nagroda, która – jak każde tego typu wyróżnienia – sprawiła nam ogromną radość. Jesteśmy zespołem amatorskim, śpiewamy tylko i wyłącznie dla przyjemności, więc docenienie naszej pracy i umiejętności dodaje nam skrzydeł, chętniej przychodzimy na próby, lepiej śpiewamy i tańczymy – śmieje się Bogdan Kumor z zespołu „Lubin”.

Komisja konkursowa, w skład której weszli Gabriela Gacek z wykształcenia i zamiłowania muzykolog oraz Jerzy Bzowski dyrygent Zakładowej Orkiestry Dętej Kopalni Turów poziom Festiwalu ocenili bardzo wysoko i – jak sami przyznali – dokonanie oceny zespołów i wybór najlepszych nie należał do łatwych.

Prezentowana na scenie muzyka szybko zjednała słuchaczy i bardzo szybko plac przed sceną zapełnił się tańczącymi. W przebłyskach słońca pięknie prezentowały się stroje roztańczonych zespołów ludowych, które brały udział w przeglądzie konkursowym. Oprócz podtrzymania tradycyjnego muzykowania i popularyzacji kultury ludowej tworzonej po 1945r. na Ziemiach Odzyskanych, Festiwal ma na celu dokumentację tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego oraz popularyzację tradycji regionalnej wśród młodszego pokolenia, integracja artystyczna ruchu ludowego, wymiana doświadczeń w pracy na rzecz środowisk twórczych oraz promocja gminy Leśna.  Jest to  ważne i prestiżowe spotkanie ludowych muzykantów i śpiewaków.

 

WYNIKI VI FESTIWALU WSPÓŁCZESNEJ KULTURY LUDOWEJ „SWOJSKIE GRANIE I ŚPIEWANIE”

Nagrodę GRAND PRIX otrzymał zespół „Perła z Przybyłowic”

W kategorii ZESPÓŁ Z TOWARZYSZENIEM KAPELI

I nagroda – Zespół Folklorystyczny Lubin z Krzeczyn Wielkich

II nagroda- Jarzębina z Kobierzyc

III nagroda – Fudżijamki z Proboszczowa

 

W kategorii: ZESPÓŁ ŚPIEWACZY

I nagroda – Osadnicy z Grabiszyc

II nagroda – Akord ze Świebodzic

III nagroda –Żagańska Lutnia z Żagania

 

Przyznano 3 wyróżnienia dla zespołów:

Kwisowianie z Giebułtowa

Milikowianki z Milikowa

Zagajnik z Nowogrodźca

 

Przyznano 3 nagrody specjalne:

Bukowina ze Zdroiska

Szymanowianie z Wiszni Małej

Modry Len z Górzyna

(MG/źródło i zdjęcia: www.okislesna.pl)