Zdrowe wakacje w Raszówce

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Zdrowe wakacje”. Podczas szkolenia młodzież, pod czujnym okiem pracowników MCZ w Lubinie uczyła się, jak prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie, utrwalała zasady udzielania pierwszej pomocy, a także obejrzała filmy i prezentacje promujące zdrowy tryb życia.

Rok rocznie pod koniec czerwca w Polsce organizowana jest akcja „Zdrowe wakacje”, do której w tym roku włączyła się także szkoła w Raszówce. Podczas tegorocznych szkoleń młodzież uczyła się na fantomach, jak udzielić pierwszej pomocy przede wszystkim metodą sztucznego oddychania, jak zatrzymać krwawienie oraz w jaki sposób reagować w sytuacji zagrożenia.

Pracownicy Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie specjalnie na tę okazję przygotowali filmy i prezentacje promujące zdrowy tryb życia oraz bezpieczne zachowanie w domu i poza nim. Podczas projekcji uczniowie uświadomili sobie  jak ogromną rolę odgrywa czas w sytuacji zagrożenia i jak ważna jest znajomość numerów telefonów alarmowych.

Wizyta pracowników MCZ była także okazją, do zmierzenia poziomu tkanki tłuszczowej, ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Chętni mogli również poddać się badaniu spirometrii. Uczniowie w nagrodę otrzymywali serduszko i piłeczkę rehabilitacyjną. Ukłucie w palec osłodził cukierek. Podczas badań można było obejrzeć galerię prac przygotowanych z myślą o akcji. Plakaty promujące zdrowy tryb życia i zachęcające do właściwych zachowań podczas czasu wolnego były oryginalną dekoracją.

– Dziękujemy Miedziowemu Centrum Zdrowia w Lubinie za możliwość udziału w tej ważnej akcji profilaktycznej oraz Gminie Lubin za współorganizację badań i możliwość zorganizowania szkolenia – mówi Lucyna Szudrowicz, dyrektor placówki.

Po zakończeniu badań uczniowie spędzili czas aktywnie, biorąc udział w zajęciach i rozgrywkach sportowych na sali gimnastycznej i na boisku szkolnym.

(tekst: MM i LS, zdjęcia MB)