Zdobądź „Kielich”, zostań Mistrzem Gminy Lubin!

W najbliższą sobotę 28 września w Lubinie odbędzie się VI Memoriał Iwony Buczek we wspinaniu na trudność. W puli nagród – ponad 6 tysięcy złotych i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zawody rozgrywane będą w czterech kategoriach:  Kobiety, Mężczyźni, Dziewczynki i Chłopcy. Przeprowadzona zostania także klasyfikacja najlepszego zawodnika Gminy Lubin i Stowarzyszenia Miłośników Gór.

Memoriał Iwony Buczek to impreza, która przyciąga do Lubina najlepszych polskich wspinaczy. Honorowy Patronat nad zawodami objął Polski Związek Alpinizmu.

– Chcemy uczcić pamięć naszej Koleżanki Iwony Buczek w najlepszy możliwy sposób – przyjacielską rywalizacją na „Kielichu”. To obiekt, na którym Iwona rozpoczynała swoją przygodę ze wspinaczką i który bardzo lubiła – mówi Stanisław Barabaś ze Stowarzyszenia Miłośników Gór w Lubinie.

„Kielich” to jeden z najwyższych sztucznych obiektów wspinaczkowych w Europie. Ma 34 metry wysokości i 7 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanej trudności. Na wysokości 19 metrów piętnastometrowe przewieszenie tworzy charakterystyczny kształt kielicha – to najtrudniejszy moment wejścia.

Na Memoriał specjalne drogi wspinaczkowe nakręca routesetter Marcin Wszołek. Zawody mają charakter otwarty, towarzyski, bez strefy.

Na zwycięzców Memoriału czeka pula nagród o wysokości ponad 6 tysięcy złotych i atrakcyjne nagrody rzeczowe (rozlosowywane również wśród wszystkich uczestników). Zapisać można się przez dostępny na stronie Stowarzyszenia formularz zgłoszeniowy, a także w biurze zawodów w dniu ich rozgrywania.

Podczas Memoriału przeprowadzony zostanie widowiskowy Meeting Highline’owy. Śmiałkowie będą próbowali przejść po wąskiej taśmie o długości 100 – 200 metrów rozpiętej na wysokości około 30 metrów pomiędzy „Kielichem” i pobliskimi wieżowcami mieszkalnymi.

Moc atrakcji przygotowano dla kibiców. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności na małych ściankach wspinaczkowych i slackach. Dla miłośników dwóch kółek zorganizowana zostanie prezentacja Klubu Motocyklowego „Iskra Rudna” a pokaz swoich umiejętności dadzą członkowie sekcji wysokościowej ratowników KGHM Polska Miedź SA. O/ Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, a to tylko niektóre z atrakcji. Wszystko w rytmach piosenki górskiej CYBULA, którego koncert odbędzie się podczas Memoriału. Dzięki wolontariuszom Honorowego Klubu Dawców Krwi „Serce Górnika” będzie możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie pobrań, każdy będzie mógł się także zarejestrować w banku dawców szpiku kostnego. Transmisję zawodów przeprowadzaną przez Telewizję Regionalną w Lubinie zobaczą kibice w całej Polsce.

– Wspinanie niesłusznie ma opinię sportu elitarnego i ekstremalnego. To tylko część, najbardziej wyczynowych, wspinów. W warunkach treningowych, pod okiem instruktorów, jest bezpieczną, atrakcyjną i doskonale wpływającą na sprawność fizyczną i kondycję psychiczną formą aktywności. Mogą i uprawiają ją z powodzeniem dzieci. Z pewnością wpływ na popularyzację wspinaczki ma decyzja MKOI o wprowadzeniu tej dyscypliny do programu Igrzysk, a także sukcesy polskich zawodników. Przypomnę, że mamy aktualną mistrzynię świata w czasówce – Olę Mirosław. Marzę o tym, aby w jej ślady poszedł któryś z naszych sportowców. Warto ostatnią sobotę września zaplanować na „Kielichu” w Lubinie. Zawodnikom obiecujemy pot, trud i sportowe emocje, kibicom dobrą zabawę i moc wrażeń – zaprasza Stanisław Barabaś.

Niewykluczone, że podczas lubińskiego Memoriału spotkają się przyszli olimpijczycy, ponieważ już za rok na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, po raz pierwszy w historii, rozdane zostaną medale w dyscyplinie: „wspinaczka sportowa”. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał to, co sportowcy wiedzą od dawna – wspinaczka jest ogólnorozwojowa, bezpieczna, widowiskowa i warta promowania.

Regulamin Memoriału i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.kielich.lubin.pl oraz na profilu facebook /memorialIwonyBuczek/.

VI Memoriał Iwony Buczek folder informacyjny