2 maja przypada Dzień Flagi RP. Zachęcamy do uczczenia go poprzez wywieszanie Biało-Czerwonej, która jest symbolem wspólnoty i nadziei. Zgodnie z etykietą flaga, którą eksponujemy, powinna być czysta, niewyblakła i niepostrzępiona.
Dzień Flagi obchodzimy od 2004 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w specjalnie opublikowanym poradniku podkreśla, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku, ale można je również umieścić poziomo na balkonie lub w oknie. MSWiA zastrzega, że flag państwowych nie powinno się wywieszać w dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze. Należy je też jak najszybciej zdjąć w czasie burzy lub śnieżycy. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
Etykieta określa też specjalny sposób składania flagi, ale on obowiązuje tylko urzędy państwowe. Nie wolno podniszczonej flagi wyrzucać do kosza ani poniewierać po domowych kątach. Tu znów etykieta nakazuje spalić ją w miejscu prywatnym.
Na niektórych flagach wetkniętych na przykład w samochodowe szyby można zobaczyć herb Rzeczpospolitej, czyli tarczę z orłem w koronie. Trzeba wiedzieć, że taka flaga ustawowo jest zarezerwowana wyłącznie dla polskich placówek dyplomatycznych, portów, lotnisk oraz statków, gdzie jest używana jako bandera. Dopuszczono ją także do używania przez wojsko, ale tylko poza granicami kraju lub w kontaktach z zagranicą.
(RED)