Zbiórkę odpadów róbmy z głową

Mieszkańcy Gminy Lubin cyklicznie mogą pozbywać się bezpłatnie i legalnie niepotrzebnych mebli i odpadów wielkogabarytowych oraz popsutych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie odpady kwalifikują się do tej kategorii.

Od 13 maja br. w Gminie Lubin rusza drugi etap wiosennej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz mebli i odpadów wielkogabarytowych. Przypominamy mieszkańcom, co można przynieść na miejsce zbiórki, a jakich odpadów firmy obsługujące zbiórkę nie zabiorą ze sobą.

W kategorii meble i odpady gabarytowe mieszczą się wszelkiego rodzaju szafy, krzesła, sofy, wózki dziecięce, materace itp., a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory, urządzenia klimatyzacyjne, odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, komputery, laptopy, faksy, telefony komórkowe, odbiorniki radiowe, wiertarki, piły, maszyny do szycia itd.

Pamiętajmy, że do odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie należą wszelkiego rodzaju elementy budowlane i sanitarne, takie jak: gruz, deski, belki, panele, ramy okienne, grzejniki, płytki, jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe oraz odpady remontowe i ogrodowe. Tego rodzaju śmieci powinny być odwożone przez ich właścicieli do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Natomiast zużyte opony (w tym rolnicze) zawieźć należy do jednej z firm działających na terenie Lubina, które posiadają stosowne zezwolenie na zbieranie zużytych opon. Na terenie miasta funkcjonują trzy firmy, które świadczą usługi w zakresie przyjmowania i składowania tym podobnych odpadów: MUNDO Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Spółka z o.o. przy ul. Zielonej 1; EkoPartner Recykling Sp. z o. o. przy ul. Zielonej 3 oraz AG EKO Aneta Gonera przy ul. Kolejowej 7. Za przyjęcie opon i składowanie ich należy uiścić opłatę zgodnie z taryfikatorem.

Do wiosennych porządków, jako pierwsi, mogą przygotowywać się mieszkańcy Buczynki, Gorzelina, Miłoradzic, Pieszkowa, Raszowej, Raszowej Małej i Raszówki. Zbiórka odbędzie się 13 maja. Mieszkańcy mogą zostawiać sprzęty w wyznaczonych miejscach.

Z kolei 15 maja zbędnych urządzeń będą mogli pozbyć się mieszkańcy Kłopotowa (zbiórka odbędzie się przy świetlicy) oraz Miroszowic – przy placu spółdzielni „Postęp” (wjazd do pałacu).

Następnego dnia, 16 maja, odbędzie się zbiórka w Gogołowicach (sprzęty można zostawiać na terenie przy stawie), Miłosnej (zbiórka przy świetlicy) i Niemstowie (Niemstów: baza SKR Łazek: okolice tablicy ogłoszeń).

Następny dzień zbiórki, 17 maja, to okazja do porządków dla mieszkańców Goli i Szklar Górnych. Mieszkańcy Goli sprzęty mogą zostawiać w okolicy głównego przystanku autobusowego (przy kasztanie), natomiast mieszkańcy Szklar Górnych na działce nr 102 przy brzozie obok placu zabaw.

Zbiórka dla mieszkańców Osieka odbędzie się 18 maja. Stare sprzęty można będzie zostawiać na placu przy skrzyżowaniu ul. Św. Katarzyny i ul. Pieszkowskiej, przy posesji nr 99.

Poniżej publikujemy terminarz dla miejscowości obsługiwanych przez firmę A.S.A. Eko Polska Sp. z o.o.

Miejsca zbiórki wielkogabarytów – część miejscowości obsługiwanych przez ASA

Akcję organizuje Gmina Lubin w porozumieniu z firmami MPO Sp. z o.o. oraz A.S.A Eko Polska Sp.z o.o.