Zapraszają do udziału w konsultacjach

ngoWydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi zaprasza do udziału w konsultacjach projektu „Programu współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowych oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”.

Spotkania odbędą się:
• 12 października br. w godz. 10.00-14.30 w Wałbrzychu, w Ratuszu, Plac Magistracki 1, sala nr 26 (II piętro);
• 14 października br. w godz. 10.00-14.30 w Jeleniej Górze, w Urzędzie Miasta Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 58, sala nr 15;
• 17 października br. w godz. 10.00-14.30 w Legnicy w siedzibie Starostwa Powiatowego, Plac Słowiański 1 sala 3a;
• 20 października br. w g
odz. 10.00-14.30 br. we Wrocławiu przy ulicy Dobrzyńskiej 21/23 (Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej) w sali 510.

Kto może wziąć udział w konsultacjach projektu programu współpracy na 2017 rok?
Do udziału w konsultacjach zapraszamy wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa wart. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej jako organizacje), czyli stowarzyszenia, fundacje, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne kościelne i wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, a także spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Na czym polegają konsultacje projektu programu współpracy na 2017 rok?
Projekt programu współpracy współtworzony jest przez organizacje pozarządowe. W trakcie konsultacji organizacje przekazują swoje opinie dotyczące dokumentu, które następnie są analizowane przez zespół roboczy oraz wydziały merytoryczne urzędu. Nie każda zgłoszona uwaga jest automatycznie uwzględniana w docelowej wersji programu, ale każda jest dokładnie czytana i rozważana.
Propozycje powinny dotyczyć konkretnych zapisów zawartych w projekcie lub uwag o charakterze ogólnym. Uwagi można zgłosić pisemnie (formularz zgłaszania opinii) lub ustnie podczas spotkań konsultacyjnych.

Co w projekcie programu współpracy na 2017 rok nie podlega konsultacjom?

Program współpracy powstaje w oparciu o art. 5a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który określa jakie elementy muszą być uwzględnione w tym dokumencie:
1.cel główny i cele szczegółowe programu,
2.zasady współpracy,
3.zakres przedmiotowy,
4.formy współpracy,
5.priorytetowe zadania publiczne,
6.okres realizacji programu,
7.sposób realizacji programu,
8.wysokość środków planowanych na realizację programu,
9.sposób oceny realizacji programu,
10.informacja o sposobie tworzenia programu oraz o przebiegu konsultacji,
11.tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert.
W programie nie mogą być powtarzane i zmieniane zapisy, które znajdują się w aktach wyższego rzędu (np. ustawach), a także te, które regulowane są uchwałami Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Zarządzeniami Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Zapisy programu muszą być spójne z obowiązującym prawem.

Co zmieniło się w projekcie programu na 2017 rok w porównaniu do programu na lata 2014–2017?
Zaktualizowane zostały priorytetowe zadania publiczne, w których realizowana będzie w 2017 r. współpraca z podmiotami Programu. W zadaniach tych, realizowanych w poszczególnych sferach działalności pożytku publicznego, określone zostały konkretne działania które będą realizowane, z podaniem informacji w jakich formach (współpraca finansowa i pozafinansowa) i jaki sposób ta współpraca będzie przebiegała; jakie cele szczegółowe programu współpracy będę one realizowały oraz jakimi wskaźnikami będzie można je zmierzyć.

Do kiedy można przekazywać uwagi do projektu programu współpracy na 2017 rok?
Konsultacje projektu programu trwają od 28 września do 27 października br.

W jaki sposób można zgłosić swoje uwagi?
Propozycje do programu można składać pisemnie na formularzu zgłaszania opinii (stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały Nr 2712/V/16 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 20 września 2016 r. w sprawie skierowania do konsultacji i zaopiniowania projektu „Programu współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”.
Formularze mogą być składane:
a) osobiście w godzinach 7.30-15.30 w Sekretariacie Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu, ul. Walońska 3-5, pok. 220;
b) drogą pocztową na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Departament Spraw Społecznych, Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Ostrowskiego 7, 53-238 Wrocław;
c) za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: iwona.lyp@umwd.pl.
W formularzu do zgłaszania uwag należy wskazać konkretny rozdział, paragraf (i jeśli jest taka potrzeba, ustęp i punkt), do którego zgłaszane są sugestie, a także proponowaną zmianę zapisu. W tym miejscu należy podać konkretną propozycję zapisu, a nie ogólne uwagi, gdyż nie będą one rozpatrywane. Istotne jest, żeby uzasadnić zgłaszaną uwagę.

Uwagi i propozycje do programu można składać również podczas spotkań konsultacyjnych, które odbędą się:
• 12 października br. w godz. 10.00-14.30 w Wałbrzychu, w Ratuszu, Plac Magistracki 1, sala nr 26 (II piętro);
• 14 października br. w godz. 10.00-14.30 w Jeleniej Górze, w Urzędzie Miasta Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 58, sala nr 15;
• 17 października br. w godz. 10.00-14.30 w Legnicy w siedzibie Starostwa Powiatowego, Plac Słowiański 1 sala 3a;
• 20 października br. w godz. 10.00-14.30 br. we Wrocławiu przy ulicy Dobrzyńskiej 21/23 (Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej) w sali 510.

Co się będzie działo ze zgłoszonymi uwagami?
Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przekaże zgłoszone w trakcie konsultacji uwagi (zarówno te, które wpłynęły na formularzach, jak i te przekazane w trakcie spotkań konsultacyjnych) do przeanalizowania przez wydziały merytoryczne Urzędu marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Sugestie dotyczące zmian w projekcie programu, które zostaną uznane za właściwe, zostaną włączone do dokumentu. Wszystkie organizacje biorące udział w konsultacjach otrzymają informację zwrotną dotyczącą losów ich uwag – czy zostały uwzględnione, a jeśli nie, to dlaczego.
Sprawozdanie z przeprowadzonych konsultacji, zawierające wykaz zgłoszonych propozycji i odniesienie się do nich, zostanie zamieszczone na stronach UMWD, w zakładce „organizacje pozarządowe”.

Dokumenty:
Projekt „Programu Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”

Formularz zgłaszania opinii do projektu „Programu Współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na Dolnym Śląsku na 2017 rok”

/mat. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego/