„Założę czerwone spodnie” – projekcja w Oborze

ulotka-dl-4-listopada-podgladOśrodek Kultury Gminy Lubin oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Osieku zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt: „Założę czerwone spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej. Dokument opowiada o walce kobiet ze stereotypami. Wstęp jest bezpłatny.

Film Stowarzyszenia WAGA „Założę czerwone spodnie” dotyczy problemu stygmatyzowania seniorek przypisywanymi im stereotypowo rolami np. babć i wynikającej z tego faktu dyskryminacji.

W filmie występuje 10 bohaterek z różnych środowisk zawodowych, wśród których nie brakuje znanych twarzy, takich jak DJ Wika, czy Krystyna Mazurówna. Wszystkie bohaterki są na emeryturze albo właśnie się na nią wybierają. Żadna z kobiet jednak nawet nie myśli o siedzeniu w bujanym fotelu i robieniu na drutach szalików.

– Inspiracją było wydarzenie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej „Tak. Odważę się!”, podczas której kobiety wypisywały na kartkach afirmację czynności na którą się zdecydują. Jedna z uczestniczek – osoba starsza, napisała: „Odważę się założyć czerwone spodnie! ” – opowiada Elżbieta Jachlewska z WAGI, pomysłodawczyni projektu. – Chcemy poprzez pokazanie kobiet 60+, aktywnych i odważnych, pobudzić kobiety-seniorki do podjęcia śmiałych kroków. Może to być krok mały, jak założenie czerwonych spodni, albo też duży, jak np. start w wyborach samorządowych. Narzędziem będzie film dokumentalny zrealizowany w ramach projektu – wyjaśnia Elżbieta Jachlewska.

Przedpremierowy pokaz filmu pt. „Założę Czerwone Spodnie” odbędzie się w piątek, 4 listopada o godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej w Oborze przy ul. Tulipanowej 2.

Organizatorem pokazu jest Koło Gospodyń Wiejskich w Osieku pod Patronatem Wójta Gminy Lubin oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

Projekt „Założę Czerwone Spodnie” realizowany jest przez Stowarzyszenie Waga
i współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.