Zajęcia z robotyki dla uczniów szkół podstawowych

We wszystkich szkołach podstawowych z Gminy Lubin odbywają się warsztaty edukacyjne z robotyki pod hasłem „Mały inżynier”. Biorą w nich  udział dzieci w wieku od 6 do 14 lat.

Warsztaty organizowane są w ramach zajęć szkolnych z podziałem na grupy młodsze i starsze. Różnią się oczywiście stopniem trudności, który jest dostosowany do ich wieku i umiejętności.  Wszyscy dysponują tym samym wyposażeniem, czyli komputerem oraz zestawem robotyki, na który składają się klocki, silniczki i czujniki. Zajęcia organizowane są dla uczniów z Krzeczyna Wielkiego, Siedlec, Szklar Górnych, Raszówki,  Niemstowa i Osieka.

– Ostatnio robiliśmy krokodyle, którym  ruszała się buzia. Dzisiaj budujemy bączki i zaraz pani nam pokaże jak je puszczać – opowiada zaaferowana Amelka Misiura ze szkoły w Raszówce.

– Te zajęcia są strasznie fajne, klocki są świetne i budujemy roboty. Kiedyś mój brat chwalił się, że miał takie zajęcia, teraz mam ja- dodaje jej kolega z klasy,  Szymon Isztwan.

– Dzieci uczą się w ten sposób przez zabawę – wyjaśnia Agnieszka Wantuła, organizator zajęć „Mały inżynier”- Poznają tajniki nowoczesnych technologii budując i programując prawdziwe roboty.  Młodsi uczniowie  korzystają z klocków Lego  przeznaczonych do konstruowania robotów wyposażonych w silniki  i sensory. W ten sposób poznają proste mechanizmy działania czujników oraz podstawy programowania za pomocą łatwo przyswajalnego języka obrazkowego.

Starsi uczniowie pracują na zestawach edukacyjnych LEGO, które pozwalają im rozwinąć kompetencje informatyczne i techniczne. W trakcie zajęć mali inżynierowie zdobywają  wiedzę z budowy i programowani robotów, a także poznają terminy takie jak: przekładnia, prędkość, moc silnika, algorytm sterowania.

Zajęcia choć sprzyjają pracy w grupach pozwalają każdemu uczestnikowi samodzielnie spróbować swoich sił w konstruowaniu i programowaniu robotów.

(SR, BP)