Zainaugurowano Dni Kultury Gminnej 2018

Jonasz Kofta, polski poeta, dramaturg, satyryk, malarz i piosenkarz patronuje tegorocznej edycji Dni Kultury Gminnej, które zainaugurowane zostały koncertem poświęconym twórczości tego artysty. Był to koncert wyjątkowy, który dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i przeniósł publiczność do stolicy polskiej piosenki na niezapomniane opolskie festiwale.

Stało się tak nie tylko za sprawą utworów Jonasza Kofty, wykonywanym przez zespoły muzyczne Gminy Lubin, ale także dzięki multimedialnym prezentacjom, które przybliżyły postać artysty oraz pozwoliły poczuć magię i klimat opolskich festiwali.

Koncert „Pamiętajmy o ogrodach” był naprawdę prawdziwą artystyczną ucztą. Ponadczasowy dorobek tego wyjątkowego polskiego artysty zaaranżowany został w sposób nietuzinkowy, barwny, błyskotliwy i „z pazurem”.

– Serdecznie gratuluję odwagi, jaką wykazaliście państwo mierząc się z tym wspaniałym, ale jednocześnie trudnym repertuarem. Cieszę się, że możemy się spotkać na trzecich już Dniach Kultury Gminnej. To nasze najmłodsze dziecko, które wpisało się na stałe do gminnego kalendarza.  Jeszcze raz przy tej okazji powtórzę, że nie przestajecie mnie państwo zadziwiać. Wasze zaangażowanie w inicjatywy społeczne, sportowe i kulturalne jest niesamowite. Po prostu lubicie i potraficie się bawić, wam chce się chcieć. Ten entuzjazm jest zaraźliwy, a ja jestem tego najlepszym dowodem. Będziemy w miarę możliwości wspierać wasze działania, pomysły i inicjatywy, co po raz kolejny  w tym miejscu deklaruję – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin otwierając Dni Kultury Gminnej.

„Wakacje z blondynką”, „Śpiewać każdy może”, „ Do łezki łezka” , „Jej portret” czy „ Z tobą chcę oglądać świat” – to tylko część utworów, która wybrzmiała na scenie w Chróstniku i zachwyciła publiczność.

– Jest to III edycja Dni Kultury Gminnej w  nowej formule. W latach ubiegłych zespoły artystyczne z Ośrodka Kultury Gminy Lubin  zmierzyły się z twórczością  Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty. Tegoroczna edycja dedykowana była piosenkom Jonasza Kofty w przypadającą w tym roku 30 – tą rocznicę śmierci poety. Słuchając piosenek Jonasza Kofty, można było zapoznać się z jego twórczością kabaretową, jak również nostalgiczną, wzruszającą, skłaniającą do zadumy i przemyśleń. Artyści znakomicie uchwycili lekkość pióra i humor Kofty, wprowadzając aktorskie środki wyrazu i bawiąc przy tym publiczność do łez – mówiła na zakończenia koncertu Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Na scenie zaprezentowały się zespoły ZACHĘTA z Zimnej Wody, LUBIN z Krzeczyna Wielkiego, KONICZYNKI i STOKROTKI z Miłoradzic, ROZŚPIEWANE PASTUSZKI z Gogołowic, ISKRA działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin, JARZĘBINA z Księginic, SWOJSKA NUTA z Bukownej, SIEDLECKA NUTA z Siedlec, LEŚNE ECHO w Raszówki, LEJDIS ze Składowic z solistką Lucyną Franczak oraz Studio Piosenki ŁaŁ z Kamilem Lisem.

Gościnnie wystąpił lubiński muzyk Włodzimierz „Kuba” Danek.

Finałową piosenkę „Pamiętajcie o ogrodach” młodzi artyści wykonali razem z publicznością.

– Jonasz Kofta to artysta wybitny ale trochę zapomniany. W tym roku postanowiliśmy przypomnieć jego twórczość nie tylko z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy jego śmierci. Zależało nam, aby pokazać Koftę takim jaki był, liryczny ale jednocześnie pełen humoru i autoironii, a jego piosenki są wciąż aktualne. Zespoły działające przy Ośrodku, których liczba wciąż wzrasta, w swoich interpretacjach doskonale to uchwyciły – dodaje dyrektor Magdalena Dubińska.

Kofta rozpoczął i zakończy tegoroczne Dni Kultury. Podczas gali wręczania Aniołów Kultury Gminy Lubin również usłyszymy interpretacje jego piosenek, tym razem w wykonaniu profesjonalisty. Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza 25 maja 2018 roku o godz. 17.00 do  świetlicy w Oborze na koncert-spektakl „Kofta, nastroje i żart” w wykonaniu Katarzyny Jamróz aktorki teatralnej i filmowej, laureatki Grand Prix Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.