Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w czasie wyborów !

To pierwsze wybory w historii, w czasie których będą nas obowiązywać surowe wymogi sanitarne. W niedzielę 28 czerwca 2020 roku pójdziemy do urn, by wybrać Prezydenta RP. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, by chronić siebie i innych.

W lokalu wyborczym mamy obowiązek zakrywania ust i nosa.  Ze względów sanitarnych zachęcamy  do zabrania własnego długopisu. W lokalu wyborczym może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej. Stanowiska pracy poszczególnych członków obwodowej komisji wyborczej będą rozmieszone z zachowaniem między nimi co najmniej 1,5 m odstępu.

W lokalu wyborczym członek komisji może poprosić nas o zdjęcie na chwilę maseczki, żeby potwierdzić naszą tożsamość, a następnie wyda jednostronicową kartę do głosowania, która będzie zawierała nazwiska 11 kandydatów na prezydenta.

Na każdej karcie znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.