Zachowajmy ostrożność przy pracach polowych!

Według statystyk KRUS, każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy wypadków przy pracy rolniczej, z czego kilkaset to wypadki śmiertelne. Choć okres żniw i intensywnych prac polowych już prawie za nami, to jednak należy zachować szczególna ostrożność, bo jak pokazują statystyki wypadki przy pracach polowych i w gospodarstwie zdarzają się dosyć często, a kilkaset z nich to wypadki śmiertelne, czego przykładem jest ostatni wypadek, który zdarzył się w Sycowie (powiat oleśnicki), gdzie podczas prac polowych zginął 4 letni chłopiec.

W tym, intensywnym dla rolników czasie pośpiech jak i odmienność wykonywanych zadań może doprowadzić do niedbalstwa i tragicznych w skutkach wypadków. Wielu z nich można uniknąć; wystarczy zachować trzeźwy umysł i przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w szczególności przy obsłudze maszyn czy transporcie. Ładunki należy porządnie zabezpieczać, a przewóz osób z pola na przyczepie służącej do przewozu plonów jest kategorycznie zabroniony! Sprzęt służący nam do pracy w polu, przed jej rozpoczęciem należy dobrze przygotować, by uniknąć nieprzewidzianych awarii. O jakość materiałów naprawczych należy zadbać z równie dużą starannością.

– W wielu gospodarstwach do prac włączani są wszyscy członkowie rodziny, w tym dzieci. To one są najbardziej narażone na niebezpieczeństwa czyhające na każdym kroku. Należy pamiętać aby w czasie żniw czy innych prac polowych nie pozwalać dzieciom na ciężką prace oraz pod żadnym pozorem nie wolno prosić dziecka o pomoc przy pracy ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Dziecku należy zapewnić bezpieczne miejsce do zabawy pod opieką osoby dorosłej. – mówi inspektor KRUS Polkowice Alicja Fic.

źródło: http://glogow.naszemiasto.pl

(zdjęcia: pixabay.com, AH)