Zabytkowy ołtarz pięknieje

Na ołtarz główny kościoła w Szklarach Górnych wróciły już odrestaurowane figury i najważniejsze zdobienia. Ten ołtarz to prawdziwa perełka wśród dolnośląskich zabytków sztuki snycerskiej. Remont został w większości sfinansowany z dotacji udzielonej w ubiegłym roku przez Gminę Lubin.

 

Przez ostatnie kilka miesięcy, najważniejsze elementy ołtarza głównego Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych,  przechodziły poważne prace konserwatorskie. Teraz figury oraz najważniejsze zdobienia, w tym obudowa tabernakulum i antepedium wróciły na swoje miejsce.

– To dopiero pierwszy etap na drodze do dawnej świetności tego dzieła, ale już dzisiaj odnowione elementy robią ogromne wrażenie – mówi ksiądz Paweł Kajl, proboszcz parafii w Szklarach Górnych. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni za dotację, bez której ta renowacja nie byłaby możliwa. Na  ręce wójta Gminy Lubin, Tadeusza Kielana składamy najgorętsze wyrazy wdzięczności, z nadzieją na wsparcie przy kontynuacji prac.

Pierwszy etap  renowacji kosztował 113 tysięcy złotych. W prace zaangażowali się wszyscy parafianie przekazując datki w miarę swoich możliwości. Gmina Lubin przeznaczyła na ten cel 80 tysięcy złotych. Planowany jest drugi etap renowacji, któremu poddane zostaną kolejne elementy zdobień ołtarza.

Zabytkowy ołtarz trafił do kościoła w Szklarach Górnych  w 1820 roku i jest prawdziwą perłą wśród dolnośląskich zabytków sztuki snycerskiej. To  trzeci poważny zabieg konserwatorski w tym  kościele w ostatnich latach. Wcześniej, staraniem ks. Mariana Gorącego, odnowione zostały ołtarze św. Józefa oraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

(SR, parafiaszklarygorne.pl)