Zabezpiecz swój rower i inne przedmioty przed kradzieżą

I Gminny Rajd Rowerowy

Lubińscy policjanci radzą jak uniknąć stresów i nerwów związanych z kradzieżą. Radzą m.in. co zrobić, aby korzystanie z roweru nie kosztowało nas nerwów i stresów związanych z jego utratą. Rekomendują też by katalogować wartościowe przedmioty, wtedy znacznie łatwiej je odnaleźć.

Coraz częściej można spotkać ludzi aktywnie spędzających czas na rowerach i osoby, które  dojeżdżają do pracy na jednośladach. Jest to nie tylko zdrowe, ale też bardzo przyjemne. Jednak trzeba pamiętać o najważniejszej zasadzie –  nie pozostawiajmy rowerów bez nadzoru.  Złodziejowi wystarczy kilka sekund, aby poradzić sobie z zabezpieczeniem, zwłaszcza takim, które kosztuje kilkanaście złotych.  Gdy musieli zostawić nasz jednoślad w miejscu publicznym na dłużej, skorzystajmy z atestowanego zapięcia rowerowego. Powinniśmy posługiwać się sprzętem atestowanym, najlepiej wykonanym z hartowanego metalu. Stal wysokowęglowa jest tutaj dobrym rozwiązaniem, lub ogniwa kute na zimno. Sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym na pewno doradzi nam odpowiednie zabezpieczenie.

Policjanci odradzają również przechowywanie rowerów na klatkach schodowych, szczególnie w przypadku, gdy domofon jest niesprawny i osoby postronne mają nieograniczony dostęp do budynku. Bardzo ważna jest ostrożność, kiedy wpuszczamy osoby na klatkę schodową.

– Rozważmy także możliwość oznakowania roweru i zarejestrowania go w policyjnej bazie danych. Lubińscy policjanci od wielu lat prowadzą działania polegające na znakowaniu jednośladów.   Funkcjonariusze sporządzają ich opis, spisują numeru ramy, typ, kolor, a także inne cechy szczególne – aby łatwiej było rower odnaleźć w przypadku kradzieży. Rower można oznakować w Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie, przy ul. Kilińskiego 10A. Najlepiej umówić się telefonicznie, pod numerem 76/840- 62-46. – mówi asp. szt. Sylwia Serafin oficerpPrasowy KPP w Lubinie

Warto zadbać o pozostałe wartościowe przedmioty, będące w naszym posiadaniu. Spisanie numerów seryjnych sprzętu elektronicznego, numeru IMEI w przypadku telefonów komórkowych jest bardzo przydatne w późniejszym poszukiwaniu tych przedmiotów w przypadku kradzieży. Zrobienie zdjęć, szczególnie biżuterii też nie zajmuje wiele czasu, a może przysłużyć się do jej odnalezienia.

(lubin.policja.gov.pl)