Zabezpiecz dom w budowie czyli jak się uchronić przed kradzieżą

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie apelują do osób, które budują domy o właściwy nadzór nad przedmiotami, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodziei. Większości przypadków kradzieży i kradzieży z włamaniem można zapobiec właściwie zabezpieczając teren budowy . Pozostawione bez właściwej ochrony mienie w postaci drogich materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrza czy elektronarzędzi, to łakomy kąsek dla przestępców. Dlatego już na etapie budowy powinniśmy zabezpieczyć nasze mienie.

Domy budujemy często na działkach, w obrębie których nie ma jeszcze sąsiedztwa. Musimy jednak pamiętać, że gromadzone przez nas materiały budowlane i wykończeniowe na placach i w słabo zabezpieczonych budynkach, to łatwy łup dla złodziei. Z budowy giną często narzędzia budowlane, elektronarzędzia, czy drogie wyposażenie wnętrza, a nawet okna i drzwi.

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży czy włamania na budowie? Wystarczy, że inwestorzy budowlani będą stosować się do kilku podstawowych zasad.

  • Jeżeli to możliwe ogrodźmy plac budowy.
  • Kupujmy na bieżąco materiały budowlane. Jeśli nie ma innej możliwości, to    składujmy je tak, by były bezpieczne i  nie stanowiły łatwego łupu dla złodzieja.
  • Nie zostawiajmy na terenie budowy niezabezpieczonego sprzętu wykorzystywanego przy pracach.
  • Zamykajmy dokładnie okna, nawet te dachowe. Klucze zabierajmy ze sobą,    pozostawianie ich w tzw. „umówionym”  miejscu, to nie jest najlepszy pomysł.
  • Zwróćmy uwagę  na osoby kręcące się w pobliżu naszej budowy. Zainteresujmy się     nimi. Czasami pytanie czego  szukają, może odstraszyć potencjalnego złodzieja.  Starajmy się zapamiętać ich wygląd, a także numery rejestracyjne pojazdów,     którymi przyjechały.
  • Bardzo ważne jest abyśmy wiedzieli kto dla nas pracuje. Warto sprawdzić   tożsamość i wiarygodność pracowników, których zatrudniamy na budowie. Nie  wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów osób nieznanych.
  • W przypadku, kiedy w pobliżu naszej budowy są już zamieszkane domy, poprośmy      o sąsiedzką przysługę i  zwrócenie uwagi na naszą posesję.
  • W okresach zastoju w pracach warto przyjechać na plac budowy o różnych porach.
  • Pomyślmy o ubezpieczeniu swojej budowy, by w razie nieszczęścia chociaż    częściowo mieć zrekompensowane  straty.
  • Jeżeli budowa znajduje się na odpowiednim etapie, zastosujmy elektroniczne      zabezpieczenia np. alarm lub monitoring.

– O niepokojących sytuacjach lub podejrzanych osobach, które mogą dokonywać    kradzieży prosimy niezwłocznie powiadamiać lubińskich policjantów pod nr  alarmowy 997 lub 112 – mówi  asp. szt. Sylwia Serafin rzecznik KPP w Lubinie

(RED)