Z wizytą w urzędzie

Czym się zajmuje samorząd?  Czy urząd gminy to atrakcyjny pracodawca? Takie między innymi pytania zadawali naszym urzędnikom uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.  Wizytę zorganizowano w ramach zajęć szkolnych mających ukierunkować młodzież, która zastanawia się nad wyborem kierunków studiów i przyszłego zawodu.

O tym, czy wśród  uczniów  klasy III c Liceum im. Mikołaja Kopernika jest  przyszły urzędnik naszej gminy jeszcze nie wiemy, ale uczniowie wiedzą już na pewno,  że to wyższe wykształcenie otwiera w urzędzie szerokie możliwości i ścieżkę awansu.  Przekonali się także,  że nasz urząd to miejsce, w którym tak samo ważni są urzędnicy jak i klienci.

 –  Mieszkańcy gminy przychodzą tu po to by  załatwić  swoje sprawy, a  urzędnicy są po to by  były rozpatrzone sprawnie i kompetentnie – wyjaśniała Marzena Kosydor, skarbnik Gminy Lubin.

Uczniowie byli trochę zaskoczeni tym, jak szerokim zakresem spraw zajmuje się urząd i  specjalistów jak wielu różnych dziedzin zatrudnia.

– Pracujemy na podstawie Ustawy o samorządzie gminnym , która jest dla nas jak Konstytucja – mówiła Maja Grohman, rzecznik prasowy urzędu. –To zagadnienia  począwszy od  szeroko rozumianych spraw obywatelskich, podatków, gospodarki  komunalnej, poprzez planowanie , finanse, ochronę środowiska, infrastrukturę, oświatę, zdrowie, na kulturze fizycznej kończąc – tłumaczyła rzecznik.

– Warto do urzędu zaglądać – dodawała skarbnik gminy –  zajmujemy się sprawami, które dotyczą prędzej czy później każdego z naszych mieszkańców.  Kształćcie się, możemy was wspierać np. udostępniając materiały do prac magisterskich i doktorskich, a potem jak najlepiej wykształceni wracajcie  do Gminy Lubin.

(SR)