Z wizytą u dostojnej jubilatki

Pani Maria Korcz, mieszkanka Obory, obchodziła swoje 90. urodziny. Przyjęcie z okazji jubileuszu zgromadziło całą wielopokoleniową rodzinę. Pani Maria urodziła czworo dzieci, a doczekała się już dziewięciorga  wnuków,  ośmiorga prawnuków i trojga praprawnuków. Dostojną jubilatkę odwiedził również wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Pani do Obory została przesiedlona wraz z mamą i bratem z miejscowości Polan w 1947 roku, tu poznała swojego męża i pracowała w miejscowym PGR.

– Jest mi dobrze, nie mogę narzekać, mieszkam u córki i ona się mną opiekuje, choć moje życie nie było łatwe teraz to wszystko jest już dobrze – mówi pani Maria.

Wcześniej niestety tak nie było…

– W wieku 10 lat trafiłam na służbę, tam przez cztery lata wykonywałam obowiązki domowe, a gdy skończyłam 14 wysłano mnie na przymusowe roboty do Niemiec. Pracowałam tam w gospodarstwie u Niemca, bardzo ciężko pracowałam. Pamiętam jak miałam całe popuchnięte ręce od dojenia krów i pracy w obrządku. Nie chcę tego pamiętać. Dobrze, że skończyła się wojna i mogłam wrócić do Polski – wspomina Pani Maria.

Obecnie pani Maria jest otoczona troskliwą opieką rodziny, jest sprawna i aktywna, lubi spacerować po ogrodzie.

-Babcia jest cały czas aktywna, pomaga przy opiece nad prawnukami, zawsze jest w ruchu, kochamy ją za to, że jest taką wspaniałą i ciepłą osobą – mówi wnuczka Patrycja Zbylska.

Podczas przyjęcia urodzinowego zaprezentowano film o życiu pani Marii oraz odśpiewano pięknie przerobioną na tę okazję piosenkę „Żyj nam lat czterysta”, do której akompaniował na gitarze prawnuk Paweł.

(JI)