Z książką na walizkach

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce po raz kolejny, jako współorganizator przystąpiła do projektu „Z książką na walizkach. Dolnośląskie spotkania z młodymi czytelnikami”. Tegoroczne przedsięwzięcie odbywa się pod hasłem „Polska na szóstkę”, a jego ideą jest propagowanie czytelnictwa i bibliotek wśród młodych czytelników Dolnego Śląska. W projekcie uczestniczą wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy.

W ramach akcji w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim gościła pisarka Ida Pierelotkin. Najpierw uczniowie klas IV-VI wraz z Adamem Hemerem z wydawnictwa Akapit Press wyruszyli we wspólną drogę powstawania książki, która wiedzie od pomysłu, przez przelanie treści na papier, aż do księgarni.

Uczniowie mieli okazję poznać bohaterów książek Idy Pierelotkin. Autorka przybliżyła ich sylwetki, a szczególną uwagę skierowała na postaci ze swojej najnowszej książki „Tata ma dziewczynę”.

Ponieważ książka ta budzi wiele emocji, autorka pytała dzieci czym są emocje i w jaki sposób można je wyrazić. Rozmawiała z uczniami o Polsce i pomagała rozszyfrować znaczenie związków frazeologicznych odnoszących się do typowych cech Polaków. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach z komunikacji, podczas których dowiedzieli się, że tę samą informację można przedstawić zarówno w dobrym, jak i złym świetle.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządów: Województwa Dolnośląskiego, Powiatu Wałbrzyskiego i Miasta Wałbrzycha oraz Dolnośląskich Samorządowych Instytucji Kultury.

Było to już XV edycja spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami.

(JN)