Z Krzeczyna Wielkiego do stolicy

Uczniowie klas V, VI i VII Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim wraz z wychowawcami gościli w stolicy Polski. Celem wyjazdu było poznanie Warszawy, a szczególnie miejsc znanych tylko  z telewizyjnych obrazów. Przez cały czas wycieczki dopisywała pogoda i humory. Realizację trzydniowego programu wsparli towarzyszący uczniom przewodnicy. Dzięki nim zwiedzający poznali najważniejsze obiekty i najpiękniejsze zabytki Warszawy.

Pierwszego dnia spacerując ulicami miasta podziwiano zabytkowe kamienice i pomniki. Na trasie wędrówki znalazły się Zamek Królewski, Katedra Św. Jana, Rynek, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Belweder, Pałac Prezydencki, pomniki: Jana Kilińskiego, Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika. Dzieci miały szczęście oglądać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a także zobaczyć z bliska pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Poznano też najpiękniejszy obiekt pałacowo-parkowy w Europie – Łazienki Królewskie  oraz podziwiano panoramę miasta z 30-tego piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Drugiego dnia zwiedzano  Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie prócz zdobytej wiedzy, dotykali eksponatów na dziedzińcu muzeum sprawdzając ich działanie. Z muzeum udano się do Wilanowa. Tu uczestnicy wycieczki podzielni na dwie grupy, poznali historię Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Na zakończenie z wykorzystaniem XVII – wiecznych strojów, kręcono sceny filmowe na podstawie usłyszanych ciekawostek z życia królewskiej pary. Z dużym zaangażowaniem wcielali się w role aktorów, garderobianych, reżyserów, scenarzystów i innych. Inwencja twórcza dopisała i powstały sceny filmowe niemal jak z  XVII -wiecznej Polski. Następnie udano się na Cmentarz Powązkowski- największą i najważniejszą nekropolię narodową, w której udało się odnaleźć nagrobki znanych ludzi m.in.: Violetty Villas, Ireny Jarockiej, Czesława Niemena czy Zbigniewa Nienackiego.

Podczas jazdy zwiedzano okolicę również z okiem autokaru, oglądano budynki ambasad, sejmu, senatu, mosty, stadion narodowy, Bibliotekę Uniwersytecką i inne.

Ostatni dzień pobytu w stolicy zakończyła wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Tutaj uczniowie poznali prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Wycieczka wzbogaciła uczniowską wiedzę i zacieśniła wzajemne relacje koleżeńskie.

(M. Szeliga)