Wystartował cykl szachowych symultan z wójtem

To już tradycja, że pod koniec roku szkolnego Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin odwiedza wszystkie szkoły w gminie i rozgrywa z uczniami szachowe symultany. Tegoroczne rozgrywki zainaugurowano w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce. Wójt zmierzył się z dziewięcioma zawodnikami, z których najmłodsi kończą właśnie pierwszą klasę podstawówki, a najstarszy jest nauczycielem wychowania fizycznego.

Zawodnikom zawsze towarzyszy duża mobilizacja i jeszcze większa chęć pokonania, znanego z miłości do szachów szefa gminnego samorządu. Cztery lata temu, to właśnie z inicjatywy wójta Tadeusza Kielana przeszkolono 25 nauczycieli i do programu nauki klas I i II szkół podstawowych wprowadzono cotygodniowe zajęcia z nauki gry w szachy. To królewska gra, która doskonale uczy planowania, strategii, logiki, przewidywania. To umiejętności, które każdemu przydają się w życiu.

Bardzo często zdarza się jednak, że najmłodsi uczniowie w gminie już znają podstawy gry w szachy, bo uczą ich tego dziadkowie, rodzice, rodzeństwo. Amelia Gretkierewicz z II B, która otrzymała z rąk wójta specjalne wyróżnienie za symultanę, którym była  własnoręcznie wykonana przez wójta figura konika szachowego mówi, że pierwsze lekcje brała od dziadka i bardzo jej się podobało. Gabriela Sobiegraja z I A  uczył kilka lat starszy kuzyn Bartosz Piotrowiak, który także brał udział w symultanie, a Igorowi Dutkaniczowi pierwsze zasady tłumaczyła starsza siostra.

W podobny sposób swoją życiową pasją zaraził się także wójt Kielan. Jako siedmiolatka uczył go gry ksiądz Marian Turek z Koźlic wraz z kuzynem. Potem było kilka lat przerwy i miłość do szachów powróciła ze zdwojoną siłą na początku szkoły średniej, doprowadzając Tadeusza Kielana do tytułu wicemistrza Lubina.

W pierwszych rozgrywkach w Raszówce w szachowe szranki z wójtem stanęło dziewięciu zawodników. Rozgrywki zakończyły się czterema zwycięstwami wójta i pięcioma remisami zaproponowanymi przez szefa gminnego samorządu.

Uczestnicy szachowej symultany w Raszówce

1. Gabriel Sobiegraj I A