Infolinia dla początkujących biznesmenów

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło nową usługę. Dzwoniąc na infolinię pod numer 801 055 088 można zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Do korzystania z nowej formy zachęca wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Kościński wyjaśnia, że dzięki nowej usłudze w trakcie rozmowy telefonicznej konsultant wyjaśni zasady rejestracji działalności gospodarczej, przyjmie dane niezbędne do wypełnienia wniosku i wprowadzi je do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Po zakończonej rozmowie przedsiębiorca otrzyma sms z numerem wniosku, z którym będzie mógł udać się do dowolnego urzędu gminy, gdzie urzędnik go wydrukuje i przedłoży do podpisu.

– Niektórzy wolą zadzwonić i porozmawiać z człowiekiem – nie z maszyną, ponieważ potrzebują więcej informacji. Z pomocą konsultanta mogą też liczyć na uniknięcie błędów w wypełnieniu wniosku. I taką dostają możliwość – tłumaczy stworzenie nowej funkcjonalności Kościński.

Pomocą początkującym biznesmenom służy także Urząd Gminy w Lubinie, który na takiej samej zasadzie, jak infolinia, załatwia sprawy przedsiębiorców.

– Pomagamy wypełnić wniosek i przekształcamy go na formę elektroniczną, którą następnie przekazujemy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po weryfikacji wniosku przez CEIDG wpis jest ujawniany na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl – mówi Agnieszka Wrona, inspektor Urzędu Gminy w Lubinie.

Całą rejestrację można wykonać też zdalnie z pominięciem wizyty w urzędzie, wykorzystując do tego profil zaufany (ePUAP) lub podpis elektroniczny.

Nowe usługi realizuje Centrum Pomocy Przedsiębiorcy biznes.gov.pl, nadzorowane przez Ministerstwo Rozwoju. Celem podjętych działań jest informowanie przedsiębiorców oraz pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej oraz uproszczenie formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy.

(JW, money.pl)