Gminne uroczystości uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Szklarach Górnych zakończyło niezwykłe widowisko muzyczno – mulimedialne „Historia Polski w nutach i obrazach”. Podczas sentymentalnej muzycznej podróży wspólnie prześledziliśmy dzieje naszej Ojczyzny, wspólnie zaśpiewaliśmy znane pieśni patriotyczne, partyzanckie, wojskowe i opozycyjne.
Pieśni patriotyczne powstawały przez wieki, już w okresie średniowiecza pisano pieśni o charakterze narodowym. Kolejnymi okazjami do szerzenia patriotyzmu były ważne ale i smutne wydarzenia. Okres przed i po rozbiorowy, a więc wiek XVIII i XIX słynął z wielu pieśni patriotycznych. Nowe pieśni patriotyczne powstawały również w okresie Młodej Polski i II Wojny Światowej.
Za najstarszą pieśń patriotyczną uznawana jest Bogurodzica, napisana na przełomie XIII i XIV wieku. Ta właśnie pieśń, hymn polskiego rycerstwa, które poprzez słowa pieśni prosi Maryję o zwycięstwo i ochronę przed śmiercią rozpoczęła koncert, wybrzmiewając we fragmencie filmu Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Nie zabrakło ulubionego utworu Marszałka Józefa Piłsudskiego Hymnu Pierwszej Brygady i pieśni legionowych.
Usłyszeliśmy również niezwykłe interpretacje utworów powstańczych i żołnierskich. Piosenka wojskowa była zawsze wierną i nieodłączną towarzyszką żołnierza. Na wojnie, czuła jak matka, dodawała otuchy, niosła nadzieję, była nawet bronią. Wyjątkowych wzruszeń i emocji dostarczył opozycyjny utwór „Mury” – hymn Solidarności, który wykonał prowadzący koncert Dariusz Bereski, poeta, aktor, Mistrz Mowy Polskiej.
To międzypokoleniowe widowisko powstało w oparciu o scenariusz nauczyciela Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy, pani Agaty Szymańskiej. Wystąpili młodsi i starsi artyści Gminy Lubin. Pięknie tańczyli i śpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych, przygotowywani przez nauczycieli, panie Danutę Kasperską i Barbarę Kwapisz. Niepowtarzalne aranżacje utworów stworzyli instruktorzy Ośrodka Kultury Gminy Lubin, pan Witold Klocek, Marek Klisowski oraz Kamil Lis, którego wykonanie Roty i Hymnu Pierwszej Brygady poniosło zgromadzoną publiczność.
Wspaniale wybrzmiały pieśni ułańskie, żołnierskie i powstańcze w przepięknych interpretacjach zespołów Leśne Echo z Raszówki i Rozśpiewane Pastuszki Gogołowic oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim, kształcących się w Studio Piosenki ŁAŁ.
Projekcję multimedialną dopełniającą występy artystów, składającą się z obrazów, zdjęć oraz filmów dokumentujących naszą historię, scenografię oraz muzyczną i wizualną oprawę koncertu przygotował Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
Dzięki wyświetlanym tekstom każdej z prezentowanych pieśni uczestnicy koncertu mogli aktywnie włączyć się do wspólnego śpiewania. Starsi i młodsi mieszkańcy gminy w tę niezwykłą rocznicę dali wyraz pamięci i potrzeby wspólnoty oraz integracji. Na długo zapamiętamy odśpiewany przez wszystkich artystów i publiczność wspólnie z kibicami siatkówki przy okazji inauguracji Mistrzostw Świata w 2014 roku na stadionie Narodowym Mazurek Dąbrowskiego na zakończenie koncertu.
(oprac. OKGL)
DARIUSZ BERESKI – MURY
KAMIL LIS – HYMN PIERWSZEJ BRYGADY
LEŚNE ECHO – PIECHOTA
ROZŚPIEWANE PASTUSZKI – HEJ CHŁOPCY, BAGNET NA BROŃ
UCZNIOWIE SP SZKLARY – POLONEZ
UCZNIOWIE SP KRZECZYN WIELKI
Galeria zdjęć z koncertu