Wyjątkowe widowisko zespołu „Kwiaty Polskie”

img_1016Ten występ z pewnością na długo zapisze się w pamięci publiczności. W Gminie Lubin ze specjalnym niepodległościowym repertuarem gościł Zespół Pieśni i Tańca „Kwiaty Polskie” z Litwy. Było patriotycznie, pięknie i wzruszająco. Niejednej osobie łza zakręciła się w oku.

Polacy z Kresów Wschodnich z przepięknym polskim repertuarem w wyjątkowy sposób uświetnili tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Zespół „Kwiaty Polskie” goszczący na zaproszenie Wójta Gminy Lubin, a z inicjatywy Proboszcza Parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Raszówce ks. Stanisława Buchty dał w Gminie Lubin trzy koncerty w Siedlcach, Osieku i Raszówce. Koncertował także na lubińskich błoniach.

img_1034Zespół działa od 26 lat przy polskim Gimnazjum w Ejszyszkach, w rejonie solecznickim na Litwie. W swoim bogatym repertuarze posiada pieśni z różnych regionów Polski oraz polskie tańce narodowe i ludowe.

Mieszkańcy naszej gminy mieli okazję zobaczyć autorskie widowisko artystyczno-historyczne przygotowane przez zespół specjalnie na tę okazję.

– Było pięknie, uroczyście, świątecznie, tak po polsku, bardzo patriotycznie, tak jak należy przeżywać nasze największe narodowe święto, Święto Niepodległości Polski. To Wy Zespół Pieści i Tańca „Kwiaty Polskie”, wprowadziliście nas w wyjątkowo uroczysty nastrój. W imieniu Wójta Gminy Lubiny pana Tadeusza Kielana składam bardzo serdeczne i gorące podziękowania za przyjęcie zaproszenia do naszej małej ojczyzny – Gminy Lubin, by razem z nami świętować. Polskie tańce i polskie pieśni patriotyczne w Waszym wykonaniu pozwoliły nam lepiej zrozumieć, jak wielkim darem jest niepodległość, jak należy ją pielęgnować i o nią dbać – mówiła po koncercie w Siedlcach Zofia Marcinkiewicz, radna Gminy Lubin.

Młodzi artyści z Litwy równie ciepło przyjęci zostali w Osieku i Raszówce.

(MG)