Wyjątkowe jasełka w Siedlcach

Od ponad 25 lat Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Siedlcach zachwyca wyjątkowymi spektaklami bożonarodzeniowymi. I w tym roku autorzy i aktorzy nie zawiedli przygotowując jasełka. Sala gimnastyczna pękała w szwach.

Około tysiąca osób obejrzało niezmiernie ciekawe i wzruszające widowisko, które zgodnie z tradycją szkoły i lokalnym zwyczajem inauguruje Nowy Rok. Od wielu lat uroczystość gromadzi mieszkańców okolicznych miejscowości, dostarczając im niecodziennych wrażeń i wzruszeń.

Tegoroczny spektakl „Narodziła się miłość” został dedykowany pamięci wieloletnich przyjaciół szkoły, których w tym roku niestety zabrakło wśród publiczności: emerytowanej nauczycielce Danucie Nożewskiej i Kasztelanowi Zamku Grodziec Zenonowi Bernackiemu.

W nastrój tego podniosłego wieczoru pięknymi pastorałkami wprowadził publiczność zespół „Siedlecka Nuta” pod kierunkiem Wojciecha Wojtałowicza, który już nie po raz pierwszy koncertuje w szkole.

Autorki tegorocznych jasełek zaskoczyły oryginalnością, rozmachem i różnorodnością scen, w których przewijały się znane wszystkim motywy i postaci Józefa i Maryi, szukających miejsca, w którym na świat przyjdzie Boże Dziecię. Były oczywiście diabły i anioły prowadzące odwieczną walkę dobra ze złem, Herod gotowy na wszystko, Trzej Królowie podążający do nowonarodzonego i  zaskoczeni nowiną pasterze.

Zabawne, ale i refleksyjne dialogi, wzruszające kolędy i pastorałki oraz skoczne, góralskie piosenki, taniec tradycyjny i pantomima – wszystko na tle bogatej scenografii z licznymi instrumentami i, co najważniejsze, z wielopokoleniowym udziałem aktorów. Przedszkolaki, uczniowie i ich nauczyciele, zaproszeni do gry goście. Przedsięwzięcie na miarę profesjonalnego teatru zachwyciło widownię, która szczelnie wypełniała salę gimnastyczną. Artyści zostali nagrodzeni  gromkimi owacjami na stojąco, bo było co oklaskiwać. Z niecierpliwością czekamy na następne Jasełka w Siedlcach.

Wśród publiczności znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski wraz radnymi Gminy Lubin i Powiatu Lubińskiego, skarbnik Gminy Lubin Marzena Kosydor, kierownik DODR w Lubinie Arkadiusz Dulemba wraz z pracownikami, przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej Franciszek Lesicki i Irena Danieluk, przedstawiciele placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych Gminy Lubin, członkowie Klubu Przyjaciół Szkoły, sołtysi i rady sołeckie, absolwenci i rodzice oraz mieszkańców okolicznych wsi. Nad całością uroczystości czuwała dyrektor szkoły Krystyna Szarowska.