Wybrano Sołtysa 2016 Roku Gminy Lubin

Jan Olejnik z Gorzycy został Sołtysem Roku 2016 Gminy Lubin. Wybory odbyły się po raz pierwszy w nowej formule – głosowali sołtysi, radni i urzędnicy.

Dotychczas Sołtysa Roku wybierali wyłącznie gospodarze wsi Gminy Lubin ze swojego grona. W tym roku, na wniosek przewodniczącego Rady Sołtysów Dariusza Sędzikowskiego zmieniono formułę wyborczą, rozszerzając ją o radnych i urzędników. Decydujący głos nadal mieli sołtysi, bo stanowili największą grupę głosujących – 29 osób, 14 głosów oddali radni na ostatnim poprzedzającym wybór Sołtysa Roku sesji rady Gminy Lubin, cztery urzędnicy oraz po dwa pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Lubin i Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach.

Najwyższy wynik w głosowaniu sołtysów uzyskał Eugeniusz Wawryk, gospodarz Miłosnej, radni najwyższej ocenili pracę Jana Olejnika, sołtysa Gorzycy, a urzędnicy Jerzego Tadli, sołtysa Krzeczyna Wielkiego.

Po zsumowaniu wszystkich oddanych głosów, najwyższy wynik (55 głosów) i tytuł Sołtysa 2016 Roku Gminy Lubin otrzymał Jan Olejnik, sołtys wsi Gorzyca.

– Bardziej spodziewałbym się, że w jednym momencie stopnieje śnieg , niż że otrzymam to zaszczytne wyróżnienie. Obiecuję, że włożę jeszcze więcej wysiłku i pracy, w to co robię, by udowodnić, że zasłużyłem na ten tytuł – mówi Jan Olejnik, odbierając nagrodę.

Drugie miejsce w Konkursie na Sołtysa Roku 2016 otrzymał Jerzy Tadla (52 głosy), trzecie Dariusz Sędzikowski, sołtys Karczowisk (51 głosów), czwarte Czesław Niemiec, sołtys Bukownej (44 głosy), a piąte Krzysztof Lewicki, sołtys Księginic (40 głosów).

Nagrody wręczone zostały podczas Noworocznego Spotkania Sołtysów Gminy Lubin, które odbyło się w Krzeczynie Małym.

– Serdecznie gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym sołtysom, a dziękuję wszystkim gospodarzom wsi za kolejny rok dobrej współpracy, bo tak ją oceniam. Państwa praca jest nie do przecenienia, dzięki Wam  mamy doskonały kontakt z mieszkańcami, zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc i współpracę, a także za pomysły, dzięki którym możemy rozwijać nasze miejscowości – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Uroczystość uświetnił występ kabaretu „Ale baby” z Krzeczyna Małego, zwycięzca VI Przeglądu Amatorskich Form Kabaretowych uHaHa 2016.

Przed rokiem tytuł Sołtysa Roku otrzymała Bogusława Dąbrowska z Chróstnika. Niestety tę wyjątkową postać, oddaną swojej pracy społecznej pożegnaliśmy przed niespełna dwoma miesiącami. Pamięć Bogusławy Dąbrowskiej podczas Spotkania Noworocznego uczczono minutą ciszy.