Wybieram Teatr z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin

 

Wielkie emocje, wzruszenia, śmiech, zaduma, taniec, a nawet łzy towarzyszyły aktorom i publiczności w czterech miejscowościach Gminy Lubin podczas finału projektu Wybieram Teatr.

 

Cykl spektakli, w których aktorami byli  mieszkańcy naszej gminy rozpoczął się w Zimnej Wodzie przedstawieniem „Nowe Korzenie”. Jest to opowieść o losach przesiedleńców z Kresów na Ziemie Zachodnie. Losy bohaterów doprowadziły niejednego widza do łez, a profesjonalnie odegrane role wzbudziły gromkie brawa na stojąco. Autorką scenariusz jest Bernadetta Kot, reżyserem i scenarzystką Teresa Kot, a grupa teatralna nosi nazwę Zwykli Ludzie.

 

Zimna Woda

 

Kolejne przedstawienie przyniosło również łzy, ale tym razem rozbawienia. Kabaret Ale Baby z Krzeczyna Małego zaprezentował widzom komedię kryminalną „Ręce do góry”. Można było przeżyć chwile grozy podczas napadu na bank przez grupę koleżanek ratującą sytuację finansową jednej z nich, ale czego się nie robi dla przyjaciół? Najważniejsze, że wszystko dobrze się skończyło.

 

Krzeczyn Mały

 

Świetlica w Chróstniku zamieniła się natomiast w kolejkę górską , na której działo się wiele. Grupa z Chróstnika zaprezentowała adaptację sztuki Sławomira Mrożka pt. „Jeleń”. Publiczność  wraz z aktorami wypatrywała tego magicznego zwierza. Nie wiadomo do dziś czy naprawdę tam był.To wie tylko myśliwy, który miał lornetkę.

 

Chróstnik

 

Projekt swój finał miał w świetlicy wiejskiej w Oborze. Tam publiczność mogła cieszyć serce występami teatralnymi najmłodszych. Wystąpiły dwie grupy dziecięce: Teatr Tańca z Raszówki pod opieką Karoliny Tuszyńskiej-Kluzek oraz  Teatr dla WAS z przedstawieniem słowno-muzycznym pt. „Papierowy ptak”, w reżyserii Doroty Baryłkiewicz.

 

Obora

 

W Projekcie w ramach programu „Edukacja kulturalna” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury realizowanego przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin od sierpnia do grudnia 2018 r. brało udział aż 100 mieszkańców naszej gminy. Wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa z rąk dyrektor OKGL  Magdaleny Dubińskiej.

-Dziękuję wam wszystkim za tak szeroki odzew na ten projekt, robiliśmy to pierwszy raz, ale widząc zainteresowanie teatrem wśród was mam nadzieję, że uda nam się go kontynuować. Gdy patrzyłam na wasze zaangażowanie przez te 3 miesiące, trud i poświęcenie jaki włożyliście w przygotowania i próby to byłam pewna, że projekt Wybieram Teatr był trafionym pomysłem  – mówiła na końcowej gali dyrektor OKGL Magdalena Dubińska.

(RED)