„Wybieram Teatr” z Edwardem Stachurą

Niezwykłe emocje towarzyszyły poniedziałkowemu muzycznemu spotkaniu z twórczością Edwarda Stachury. Kameralny spektakl poetycki stał się opowieścią o poecie, który kochał wolność w rozumieniu ogólnospołecznym – wolność osobistą…

Sugestywna muzyka i aranżacje Jerzego Satanowskiego wraz z charyzmą Jacka Różańskiego, słynnego laureata Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, aktora Teatru  Narodowego oraz oryginalne brzmienie gitar Janusza Musielaka i Wojciecha Warszawskiego stworzyły w małej, kameralnej sali w świetlicy wiejskiej w Oborze niezwykłą atmosferę. Tchnęły w te wiersze i piosenki nowego ducha i wychodzą daleko poza formułę poezji śpiewanej.

Artysta zaśpiewał utwory z kultowej płyty „ŻYCIE TO NIE TEATR” z twórczością Edwarda Stachury. Tak napisał o Jacku Różańskim Jan Poprawa w „Przekroju” w 1985 roku: „Skromny mężczyzna w czarnym swetrze, oszczędny w ruchach, jakby obojętny wobec tego, co się wokół dzieje – w czasie śpiewania piosenek Stachury i Satanowskiego […] uświadamia słuchaczom nadzwyczajnie sugestywnie, że ma własny świat.. Różański sprawił coś niezwykłego z widownią swych występów: przeniósł ją w inne własne marzenia i kryteria wartości, zahipnotyzował…”

– To spotkanie, to sentymentalna podróż wywołująca u słuchaczy wspomnienia z czasów ogromnej siły poezji Stachury oraz jego umiłowania wolności człowieka – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

Wyjątkowe spotkanie z aktorem zostało zorganizowane przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin w ramach projektu WYBIERAM TEATR 2019, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To kolejne z cyklu spotkań z profesjonalnymi artystami scen dramatycznych. Dotychczas w świetlicach wiejskich i placówkach oświatowych gminy odbyły się warsztaty z aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu.

(OKGL)