Wszystkich Świętych: zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i akcja ZNICZ

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2008W niedzielę 1 listopada zwiększona zostanie ilość autobusów miejsko-gminnej komunikacji. Linie 100, 102, 104 i 105 kursować będą, tak jak w sobotę. Linia 100 będzie także posiadała dodatkowe kursy do Goli. Linia nr 4 w godz. 7.00 – 21.00 kursować będzie do Cmentarza Zacisze w Oborze.

W godzinach 9.00 – 18.00 „czwórka” kursować będzie z częstotliwością co 5-8 minut, a w pozostałych godzinach co 15 minut. Na odcinku Szklary Górne-Ustronie w godz. 9.00-17.00 kursować będzie „linia S.” Szczegóły w załączniku: KOMUNIKAT_WSZYSTKICH_SWIETYCH_2015

1 listopada, jak co roku w Dniu Wszystkich Świętych, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.

Głównym parkingiem dla starego cmentarza w Lubinie będzie ulica Konstytucji 3 Maja. Od dziś, tj. od soboty 31 października ta droga zamknięta jest dla ruchu. Parking znajdujący się przy głównej bramie starego cmentarza będzie dostępny tylko dla niepełnosprawnych.

Zmiany obejmą też cmentarz w Oborze. Ulica przy tej nekropolii prowadząca w stronę lasu będzie dostępna tylko dla niepełnosprawnych. Przystanek autobusowy zostanie przeniesiony bliżej wyjazdu z parkingu.

akcja-znicz-kontrolaJuż od piątkowego popołudnia na polskich drogach trwa policyjna akcja „Znicz 2015”. W okolicach cmentarzy, na trasach wyjazdowych i wjazdowych do miast będzie więcej policjantów. Kierowcy powinni spodziewać się kontroli prędkości i ich trzeźwości. Za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Obowiązuje też zapis, który daje policji możliwość odebrania prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego, np. kiedy kierowca wyprzedza na trzeciego, wpycha się pomiędzy inne pojazdy, kiedy zmusza inny pojazd, żeby zjechał na pobocze lub kiedy wymija auto, które zatrzymało się przed przejściem, żeby przepuścić pieszego.

Od maja obowiązują też zaostrzone kary dla tych, którzy zdecydują się na jazdę „na podwójnym gazie”. Gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila – grozi im zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grożą do 2 lat więzienia. Sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Akcja ZNICZ 2015 potrwa do 2 listopada. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu.