Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu

akcja-znicz-kontrolaZmotoryzowani odwiedzający lubińskie nekropolie muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. Nie warto ryzykować jazdę na pamięć, bowiem policja rozpoczęła, jak co roku o tej porze, akcję „Znicz”. Pod lupą funkcjonariuszy znajdą się również piesi. Akcja będzie trwała do 2 listopada.

Ze względu na wzmożony ruch na drodze powiatowej pomiędzy Lubinem a Oborą kierowcy muszą zwrócić uwagę na oznakowanie. Na czas święta wprowadzono tam zakaz zatrzymywania się. Pasażerów komunikacji miejsko-gminnej także czekają zmiany. Autobusy kursują znacznie częściej niż dotychczas, jednak nie będą zatrzymywały się przy bramie głównej cmentarza, lecz w rejonie dojazdu do parkingu. Z drogi do bram bocznych korzystać mogą jedynie pojazdy osób niepełnosprawnych.

Zmiany w organizacji ruchu wprowadzono także przy ul. Cmentarnej w Lubinie. Kierowcy będą mogli zaparkować na ul. Konstytucji 3-go Maja (wjazd od strony ul. M. Skłodowskiej-Curie i ul. Kościuszki). Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z parkingu przy bramie głównej cmentarza.

Nad bezpieczeństwem odwiedzających groby czuwać będą lubińscy policjanci, którzy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na cmentarzu i w ich okolicy.

– Pamiętajmy, że złodzieje z reguły działają w grupie, często wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, mające na celu odwrócić uwagę osoby okradanej. Pieniądze, dokumenty, czy telefony komórkowe, w miarę możliwości należy trzymać przy sobie, w wewnętrznej kieszeni ubrania. Taką postawą możemy utrudnić złodziejowi ewentualną kradzież. Udając się na cmentarz ograniczmy się także do zabierania ze sobą niewielkiej ilości pieniędzy – radzi Jan Pociecha z lubińskiej policji.

Funkcjonariusze apelują także do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów drogowych, nie pozostawianie samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych i dostosowanie prędkości do panujących, często trudnych warunków atmosferycznych.

– Unikajmy jazdy na pamięć i zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe i sygnały nadawane przez funkcjonariuszy, którzy podczas święta będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach – radzi Jan Pociecha.

Poza kierowcami, policjanci bacznie będą przyglądać się także zachowaniom pieszych. Warto pamiętać także, że poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, musimy mieć odblask. Brak takiego elementu może kosztować nas nawet 500 złotych.