Gmina Lubin po raz drugi włączyła się do akcji „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia”, tym razem przekazując materiały szkolne, książki i pomoce dydaktyczne mieszkającym tam Polakom.
W ubiegłym roku w akcji porządkowania polskich nekropolii na wschodzie uczestniczyła młodzież z Gminnego Gimnazjum w Lubinie, a samorząd włączył się do tego przedsięwzięcia wspierając akcję materialnie.
W tym roku Gmina Lubin wsparła wyjazd wolontariuszy Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”. Studenci i społeczność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy, którzy są już na Ukrainie, porządkować tam będą cmentarz w Snitkowie, przygotowując groby spoczywających tam Polaków do nadchodzącego Dnia Wszystkich Świętych.
Wolontariusze z PWSZ wezmą także udział w konferencji poświęconą Zbrodni Winnickiej, która odbędzie się w Barze, mieście którego blisko połowę mieszkańców stanowią Polacy. Przygotowana przez Gminę Lubin pomoc w postaci materiałów szkolnych, książek i pomocy dydaktycznych trafi do tamtejszego Domu Polskiego oraz dzieci uczących się w miejscowej polskiej szkole. Dary przekazane zostały prezesowi Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” Jerzemu Stefaniakowi oraz dr Beacie Skwarek, koordynującej projekt z ramienia uczelni.
Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan przekazał także list gratulacyjny skierowany do Małgorzaty Miedwiediewej, Dyrektor Domu Polskiego w Barze.
– W imieniu swoim, ale przede wszystkim społeczności, którą reprezentuję chciałbym przekazać wyrazy ogromnego szacunku i uznania dla Państwa działań, które nie pozwalają uschnąć polskim korzeniom na Wschodnich Kresach – napisał szef gminnego samorządu.
– Reprezentowana przeze mnie Gmina Lubin, to miejsce, które po 1945 roku stało się nowym domem wielu mieszkańców Kresów Wschodnich, ale także Sybiraków, Ukraińców czy Łemków. Przymusowe wysiedlenia, ludzkie dramaty i tragedie – to część historii wielu z nas. To także bardzo ważna karta w historii Polski, o której próbowano zapomnieć i którą starano się zmarginalizować. Jej dramatyzm dopomina się o godne uszanowanie, a tak naprawdę nigdy we właściwy sposób nie oddano hołdu za cierpienia, tym którzy je przeżyli . (…) Jest nam niezmiernie miło, jesteśmy ogromnie wzruszeni i czujemy się wyróżnieni faktem, że dano nam możliwość wsparcia państwa działań – czytamy w liście wójta Gminy Lubin skierowanym do Polaków, mieszkających na Ukrainie.
Delegacja z PWSZ jest w Snitkowie od początku tygodnia. Wizyta potrwa osiem dni. W drodze powrotnej, z uwagi na zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych, w ramach akcji „Znicze” prowadzonej przez Fundację Studio Wschód we Wrocławiu, grupa wolontariuszy odwiedzi mijane po drodze cmentarze, aby móc zapalić na polskich grobach znicze i udekorować je biało-czerwonymi wstążkami – symbolem polskości.
(MG)