Wizyta delegacji z Sathonay-Camp, gminy partnerskiej z Francji

Po raz kolejny w ciągu kilkuletniej współpracy partnerskiej Gminę Lubin odwiedził mer wraz z urzędnikami i sportowcami z   Sathonay-Camp francuskiej gminy. Kilkunastoosobowa delegacja gościła w kilku naszych miejscowościach, wzięła udział w turnieju piłkarskim i jako jedna z pierwszych miała okazję zobaczyć powstającą wystawę „Gmina Lubin –wczoraj i dziś”, której otwarcie zaplanowano na 12 października w siedzibie Urzędu Gminy przy ul. Księcia Ludwika I nr 3.

Nasi zaprzyjaźnieni przedstawiciele z Francji wzięli udział w III Turnieju Piłkarskim o Puchar Związku Pracodawców Polska Miedź w Polkowicach. Radni Gminy Lubin wraz z Francuzami stworzyli jedną drużynę i w meczach VIP-ów zajęli wysokie II miejsce. Niestety drużynie piłkarskiej z Francji w rozgrywkach grupowych nie udało się wyjść z pierwszej fazy rozgrywek.

Naszych gości  zaprosiliśmy na „Biesiadę Przyjaciół” w Raszówce, podczas której rozmawiano o kontynuacji współpracy, która będzie rozwijana i pomoże pokazać bogactwo kulturalne naszych regonów.  Delegację z Sathonay-Camp  zaprosiliśmy także do  winnicy  w Osieku, gdzie degustowano i podziwiano uprawy winorośli oraz  przyglądano się produkcji i sposobom przechowywania wina. Naszą lokalną twórczość przybliżyliśmy gościom w przepięknym Ogrodzie Freya w Bukownej. Zorganizowaliśmy tam  warsztaty, w których tworzyliśmy polską wersję tabliczek botanicznych z suszonych roślin i ziół  zatopionych w wosku. Elementami zapachowymi były naturalne olejki eteryczne oraz zioła pochodzące z Ogrodu Freya. Osobą najbardziej zaangażowaną w warsztaty był mer, który jak się okazało,         z wykształcenia jest farmaceutą. W trakcie warsztatów zaprezentował się miejscowy zespół z Bukowny prowadzony przez właścicielkę ogrodu Annę Rawską.

Wizyta zakończyła się 1 października, odwiedzinami w siedzibie Urzędu Gminy Lubin. Goście zobaczyli także powstającą wystawę „Gmina Lubin –wczoraj i dziś”, która mieścić się będzie na trzecim piętrze budynku i której otwarcie zaplanowano na 12 października.

(AS, SR)