Wierni Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego obchodzą Boże Narodzenie

PIC05647.JPGSwiatyj Weczer – odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii – obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia rozpoczął Boże Narodzenie dla Wiernych Kościoła Prawosławnego i Greckokatolickiego.

Na szczasti, na zdrowla, na to Boże Narodżynia, szczob ste byli zdorowi, weseli, jak w nebi anheli.

Zdrowia i szczęścia, z okazji Świąt Bożego Narodzenia, byście byli zdrowi i szczęśliwi, jak w Niebie Anieli

życzą

Tadeusz Kielan                                                     Norbert Grabowski

Wójt Gminy Lubin                                               Przewodniczący Rady Gminy Lubin

 

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho” – Chrystus się rodzi – Wychwalajmy Go. W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do kalendarza gregoriańskiego jest „opóźniony” o 13 dni.

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. „wielkich świąt”, a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem, tzw. filipowym. Trwa on 40 dni. Jego celem jest uświęcenie ostatnich dni roku Sakramentem Odnowienia Duchowej Jedności z Bogiem i przygotowanie się do świąt. Post kończy się wigilią. Święta trwają trzy dni, nie licząc wieczoru wigilijnego, aby w ten sposób podkreślić udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia.

Wieczerza wigilijna – jedyny posiłek w ciągu dnia poprzedzającego święta Bożego Narodzenia – rozpoczyna się od modlitwy. Wierni dzielą się prosforą, czyli wypiekanym przaśnym chlebem – odpowiednikiem opłatka w Kościele katolickim. Prosfora (z greckiego: ofiara) – to chleb używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Nabożeństwa w pierwszym dniu Świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach w całej Polsce. W Gminie Lubin najliczniej reprezentowany jest w Liścu, Zimnej Wodzie, Wiercieniu i Bukownej. Cerkiew Prawosławna znajduje się w Zimnej Wodzie.

(oprac. MG)