Wielkie sprzątanie w Krzeczynie

img_0028Przedszkolaki i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim włączyli się w międzynarodową akcję „Sprzątanie świata – Polska 2016”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Najmłodsi nie próżnowali, w sumie uzbierali 38 worków 120 litrowych.

Głównym przesłaniem akcji jest promowanie efektywnej segregacji i unikanie odpadów, czyli szacunek do przedmiotu. W trakcie sprzątania swojej miejscowości, dzieci miały okazję przekonać się o ogromnej ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności, a także jaki mogą mieć wpływ na środowisko.

– Do akcji przystąpiło 112 uczniów z klas I-III, IV-VI oraz przedszkolaki. Uczniowie wyposażeni w worki i rękawice jednorazowego użytku ufundowane przez sołtysa Krzeczyna Wielkiego, Jerzego Tadlę udali się w różne kierunki naszej miejscowości. Dzieci z klas I-III pospieszyły na osiedle, klasy IV-VI wyruszyły w stronę Gorzycy porządkując przydrożne drogi i wjazd do lasu, a najmłodsi posprzątali tereny przyszkolne – mówi Adrianna Rataj ze Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim. – Akcja okazała się bardzo efektywna. Łącznie zebraliśmy 38 worków 120 litrowych wypełnionych papierami, plastikami, puszkami aluminiowymi, szkłem i starym sprzętem gospodarstwa domowego. Dzieci znalazły także opony i stare ubrania – dodaje Adrianna Rataj.

W ramach projektu uczniowie wzięli udział w konkursach o tematyce ekologicznej. Młodsi – w plastycznym, a starsi układali scenki i hasła zachęcające do dbania o środowisko naturalne. Na koniec wybrano najciekawsze prace. Laureaci otrzymali nagrody, m.in. gry planszowe i piłki, które zostały ufundowane przez sołectwo.

Ekologiczną akcję połączono z obchodami Dnia Chłopca. Dziewczęta przygotowały specjalnie na tę okazję apel, podczas którego zaprezentowały piosenki i wierszyki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i drobnych upominków.

– Na koniec, ku uciesze dzieci, zorganizowaliśmy grilla – mówi Adrianna Rataj. – Słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi na świeżym powietrzu i wspólnej zabawie – dodaje nauczycielka.

/mat. AR/