Wiedzą jak zapobiegać pożarom

Szesnastu uczestników ze wszystkich szkół Gminy Lubin wzięło udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Poziom konkursowych zmagań był niezwykle wysoki i wyrównany. O zdobyciu drugiego i trzeciego miejsca zadecydować musiała dogrywka.

Choć wydawać by się mogło, że wiedza z zakresu pożarnictwa, to zdecydowanie męska domena i tę tezę weryfikuje życie. Prawie połowa uczestników Gminnego Konkursu Wiedzy Pożarniczej  – to dziewczęta. I to one zdobyły podium w kategorii klas I – VI. Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Maślej ze Szkoły Podstawowej w Niemstowie, na drugim uplasowała się Nikola Koza ze Szkoły Podstawowej w Raszówce, a trzecie wywalczyła Amelia Prętka, po dogrywce z Kacprem Radulewiczem ze Szkoły Podstawowej w Niemstowie, który ostatecznie zajął czwartą lokatę.

W kategorii klas VII i gimnazjum, kolejny rok z rzędu, triumfował Paweł Polański, obecnie uczeń Gimnazjum Gminnego. O miejsce drugie walczyli Krzysztof Reguła i Nikola Wasilewska, również uczniowie Gminnego Gimnazjum. W tym przypadku zwyciężył Krzysztof, a Nikola zajęła trzecią lokatę.

Poziom konkursu był naprawdę wysoki, a pytania, które w nim padały mogłyby wprowadzić w lekkie zakłopotanie niejednego doświadczonego strażaka: kto nadaje stopień młodszego aspiranta, co oznacza pierwsza kategoria zagrożenia pożarowego lasu, co wchodzi w skład podręcznego sprzętu gaśniczego, ile nasad 52 posiada rozdzielacz – to tylko niektóre z nich.

Konkurs zorganizowany został przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lubinie, przy współudziale Gminy Lubin oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

W skład komisji konkursowej weszli mł. brygadier Eryk Górski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, st. strażak Patryk Zdanowski, Bogusława Kotlarska z Urzędu Gminy w Lubinie oraz druh Grzegorz Obara, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Lubinie.

Laureaci pierwszego i drugiego miejsca w obydwu kategoriach wiekowych reprezentować będą Gminę Lubin w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który odbędzie się 27 marca.

(MG)

Wyniki konkursu

Grupa wiekowa: klasy I – VI szkoły podstawowej

 1. Patrycja Maślej – 24 pkt.
 2. Nikola Koza – 20,3 pkt.
 3. Amelia Prętka – 19,3 pkt.
 4. Kacper Radulewicz – 19,3 pkt.
 5. Jakub Skibik – 18,3 pkt.
 6. Julia Werbna – 17,3 pkt.
 7. Karolina Marcinowska – 16,3 pkt.
 8. Miłosz Abramczuk – 10,3 pkt.
 9. Oskar Kłos – 9,3 pkt.

Grupa wiekowa: klasa VII SP i gimnazjum

 1. Paweł Polański – 25 pkt.
 2. Krzysztof Reguła – 19,2 pkt.
 3. Nikola Wasilewska – 18,1 pkt.
 4. Kacper Nowak 15,3 pkt.
 5. Aleksandra Szeliga – 15,3
 6. Paweł Koziura – 14,3
 7. Fabian Kazimierczak – 14,3