„Wesele” w Raszówce

W piątek 1 września 2017 r., w świetlicy wiejskiej w Raszówce, miała miejsce kolejna, VI edycja Narodowego Czytania. Spotkanie odbyło się z inicjatywy: wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce oraz Ośrodka Kultury Gminy Lubin, z udziałem zespołu LEŚNE ECHO. Tegoroczną lekturą w drodze głosowania zostało wybrane „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przybyłych gości powitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, pani Wioletta Olech, a radny pan Marcin Nyklewicz odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do rodaków. Wszystkim zebranym przybliżono także sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego oraz genezę powstania i problematykę dramatu. Polonez odtańczony przez uczestników uroczystości oraz specjalnie przygotowana na tę okazje scenografia, wprowadziły zebranych w atmosferę spotkania. Na stołach zaprezentowano cytaty z dramatu, które stały się powszechnie używanymi zwrotami w języku polskim i przyczyniły się w dużym stopniu do sukcesu „Wesela”.

Goście mogli wysłuchać fragmentów „Wesela” w interpretacji wójta gminy Lubin, radnych, nauczycieli, mieszkańców wsi i członków LEŚNEGO ECHA oraz uczniów ze SP w Raszówce.

W bohaterów dramatu wcielili się:

– Gospodarz – wójt gminy Lubin – Tadeusz Kielan

– Gospodyni – Agata Szczytyńska

– Gospodarz – Radny wsi Raszówka– Marcin Nyklewicz

– Dziennikarz – Radny wsi Niemstów– Andrzej Olek

– Pan Młody, Jasiek – Jakub Skibik

– Panna Młoda – Dorotka Sobuś

– Poeta – Witold Klocek

– Czepiec – Stanisław Gałązka

– Ksiądz – Tadeusz Kosturek

– Chochoł – Maria Wolak

– Stańczyk – Tomasz Haber

– Marysia – Zofia Andrejszyn

– Maryna – Cecylia Gałązka

– Radczyni – Maria Wolak i Danuta Gałajda

– Zosia – Wioletta Olech,  Ewa Bała

– Haneczka – Genowefa Lefek i Czesława Wrona

– Isia – Jadwiga Sobczak

Szczególne podziękowania należą się pani Marii Wolak – opiekunowi literackiemu oraz panu Witoldowi Klocek za przygotowanie oprawy muzycznej.

Na zakończenie, w ramach podziękowania za zaangażowanie wszystkim czytającym wręczono książki z pamiątkowym stemplem pieczęci upamiętniającej udział w Narodowym Czytaniu 2017. Ciekawą inicjatywą była wystawa okolicznościowych pocztówek i plakatów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej, nawiązujących do „Wesela”. Wrażenia i uwagi można było wymienić przy słodkim poczęstunku.

(oprac. GBP w Raszówce)