Warsztaty teatralne w Gminie

dsc_0452Zakończył się program edukacyjno-teatralny realizowany w gminnych szkołach podstawowych. W ramach projektu uczniowie brali udział w warsztatach teatralnych, a także oglądali przedstawienia w wykonaniu grupy teatralnej „W drodze” z Lubina. Organizatorem spotkań była Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce.

W ramach programu, grupa teatralna „W drodze” odwiedziła, jako pierwszą, Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim. Uczniowie mieli okazję obejrzeć inscenizacje wybranych legend z diabłem, przenosząc się w świat dawnych wierzeń i mitów. W spektaklach „Diabelski most” wg O. Kolberga oraz „Jak Maciej Borówka diabła przechytrzył” wg Z. Nowaka zagrały lalki teatralne animowane przez aktorów-lalkarzy.

Z kolei uczniowie koła zainteresowań Teatr Trzydziestu Aktorów, działającego przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce, wzięli udział w warsztatach teatralnych pt. „Czym jest teatr?” Zaproszone aktorki Anna Chojnacka oraz Joanna Szerel opowiadały o tym, jak tworzymy teatr, jaką rolę mogą pełnić rekwizyty, oraz czy warto mieć partnera na scenie. Aktorki zagrały kilka inscenizacji znanych wierszy, oddając później scenę uczestnikom warsztatów. Początkowa trema młodych aktorów szybko ustąpiła i mali artyści prześcigali się w pomysłach.

W ostatnim spotkaniu z teatrem „W drodze” wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie. Dzieci miały okazję obejrzeć program edukacyjno-teatralny z cyklu „Baśnie Andersena dobrze podane” pt. „Choinka” i „Księżniczka na ziarnku grochu”. Spotkanie poprzedzone było krótkimi warsztatami teatralnymi. Inscenizacje wymagały od młodych widzów uruchomienia wyobraźni. W przedstawieniu pt. „Choinka” aktor wcielał się w rolę drzewka – tytułowej choinki, natomiast w spektaklu „Księżniczka na ziarnku grochu” aktorce, która grała rolę rówieśnicy młodej publiczności partnerowały… poduszki. Dzieci z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem obejrzały oba przedstawienia.

(mat. Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce)