Wakacje 2015 z Gminnym Ośrodkiem Kultury

wakacjeGMINNY OŚRODEK KULTURY w Raszówce zaprasza na aktywny wypoczynek i zwiedzanie bliższej i dalszej okolicy. Proponujemy wycieczki i rajdy:

WYCIECZKI – 15 I 29 LIPCA 2015 R.

1. ARBORETRUM WOJSŁAWICE, ZAMEK GRODNO, SZTOLNIE WALIMSKIE – 15 lipca 2015r.

Arboretum w Wojsławicach – ogród dendrologiczny na terenie Wojsławic (gmina Niemcza). Od roku 1988 filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów nie mrozoodpornych w innych częściach Polski. Kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin. Znajdujące się tam kolekcje różaneczników (Rhododendron – 900 gatunków i odmian – w tym historyczne odmiany różaneczników Seidla), liliowców (Hemerocallis – 3100 gatunków i odmian) oraz bukszpanów (Buxus – 80 gatunków i odmian) uznane zostały przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcje Narodowe.

Zamek Grodno położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie.

Sztolnie walimskie – Podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka” jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m) między Walimiem a Rzeczką. Wewnątrz panuje stała temperatura w ciągu roku 5 – 7 °C.

Wyjazd dnia 15 lipca 2015r. (środa) o godz. 8.00 parking – Kaufland w Lubinie.
Zapewniamy opiekę wykwalifikowanych instruktorów, ubezpieczenie.
Zapisy do 10 lipca 2015r. pod telefonem 76 8455986 lub osobiście w GOK w Raszówce.
Wycieczka odbędzie się przy pełnej obsadzie autobusu. Osoby do 18 roku życia proszone są o dołączenie pisemnej zgody rodziców. Ilość miejsc ograniczona.
Koszt:
dzieci: 40 zł.
dorośli: 50 zł.

2. MUZEUM TKACTWA KAMIENNA GÓRA i SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ ŁASKAWEJ W KRZESZOWIE – 29 lipca 2015r.

w planie wycieczki zwiedzanie:

Muzeum
Muzeum posiada najbogatszą na Dolnym Śląsku kolekcję sprzętów do obróbki lnu i sprzętów tkackich jak krosna, kołowrotki, przęślice itp. Dla turystów organizowane są warsztaty i pokazy tkania i przędzenia. Znajduje się tu też krosno żakarda (taśma perforowana zawierająca kod wzoru tkaniny), które było krokiem milowym w postępie technicznym, ponieważ dało początek poszukiwań rozwiązań technicznych początkujących komputeryzację. Jest to pradziadek laptopa. Izba zawiera bardzo bogaty zestaw sprzętów domowych i narzędzi pracy służących miejscowej ludności przez wieki. Zainteresują Państwa liczne malowane meble ludowe, obrazki na szkle, sprzęty używane w dawnej sypialni, kuchni i pralni oraz ludowy strój śląski.

Sanktuarium MATKI BOSKIEJ ŁASKAWEJ W KRZESZOWIE
Zwiedzamy:
– kościół klasztorny
– kościół p.w. św. Józefa
– mauzoleum Piastów Śląskich
– kaplica Marii Magdaleny

Wyjazd dnia 29 lipca 2015r. (środa) o godz. 8.00 parking – Kaufland w Lubinie.
Zapewniamy opiekę wykwalifikowanych instruktorów, ubezpieczenie.
Zapisy do 24 lipca 2015r. pod telefonem 76 8455986 lub w GOK w Raszówce. Wycieczka odbędzie się przy pełnej obsadzie autobusu. Osoby do 18 roku życia proszone są o dołączenie pisemnej zgody rodziców. Ilość miejsc ograniczona.
Koszt:
dzieci – 25 zł.
dorośli – 30 zł.

RAJDY PIESZE pod hasłem „POZNAJEMY GMINĘ” – 22 lipca 2015 r. i 5 sierpnia 2015 r.

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w pieszych rajdach, mających na celu poznanie walorów przyrodniczych naszej gminy. Wycieczki są adresowane do wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby czynnie spędzić wakacyjne dni na podziwianiu walorów najbliższej okolicy.

TRASA I Osiek – Siedlce (Środa – 22 lipca 2015 r.) – zapisy do 17 lipca 2015 r.
10.00 wyjście z Osieka
11.00 Kłopotów
12.00 Czerniec
13.00 zakończenie Siedlce

TRASA II Siedlce – Gola (Środa – 5 sierpnia 2015 r.) – zapisy do 31 lipca 2015 r.
10.00 wyjście z Siedlec
11.00 Dąbrowa Górna (boisko)
12.00 Składowice
13.00 Gola

Uczestnicy spotykają się w podanych godzinach przed świetlicami w poszczególnych miejscowościach. Nie trzeba zaliczyć całej trasy, można dołączyć do grupy w poszczególnych miejscowościach. Prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie i strój dostosowany do warunków atmosferycznych.
Organizatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanego instruktora, a także certyfikaty pokonania danej trasy. Rajdy kończą się wspólnym ogniskiem i zabawami integracyjnymi.
Zapisy pod numerem 76 8455986 lub osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury
w Raszówce. Ilość miejsc ograniczona.

Mirosława Kuciejczyk