W Szklarach Górnych uczą się po angielsku

img-20161118-wa0019Matematyki, zajęć technicznych oraz komputerowych, uczą się po angielsku uczniowie Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych. Innowacja pedagogiczna pod nazwą „Uczymy się świata po angielsku” realizowana jest w placówce od 1 września tego roku.

– Nowością jest wprowadzenie metody CLIL – Content and Language Integrated Learning nowoczesnej metody nauczania języka obcego polegającej na integrowaniu treści zawartych w podstawie programowej z językiem obcym. W metodzie CLIL, wybrane treści nauczania przedstawione zostają w języku angielskim – mówi Elżbieta Piasny, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jaana Brzechwy w Szklarach Górnych.

W języku angielskim prowadzone są zajęcia matematyki, zajęcia komputerowe i techniczne dla klas IV-VI. Ponadto, w klasach trzecich prowadzone są dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, których założeniem jest doskonalenie umiejętności językowych i komunikacyjnych uczniów oraz wprowadzanie słownictwa specjalistycznego, które będzie wykorzystywane podczas zajęć w klasie czwartej.

W ramach innowacji zajęcia z języka angielskiego prowadzone są także codziennie w grupie 3-4 latków.

– Aby umożliwić jeszcze szerszy kontakt uczniów z językiem angielskim nawiązalismy współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim. W dniu 28 września br. odbyło się spotkanie z zagranicznymi studentami programu Erasmus+, którzy studiują na Uniwersytecie Wrocławskim. W spotkaniu uczestniczył Szkolny Koordynator projektu Erasmus+ , Adrian Dragan, który przeprowadził krótki wykład dotyczący naszego udziału w Programie. Skierowaliśmy zaproszenie do studentów, które spotkało się z dużym zainteresowaniem z ich strony – mówi Elżbieta Piasny.

Dzięki nawiązanej współpracy wolontariusze regularnie odwiedzają szkołę i prowadzą zajęcia z języka angielskiego, uczą także swoich języków ojczystych. Studenci przygotowują prezentacje i ćwiczenia na ustalony wcześniej temat. Podczas pierwszych zajęć wolontariusze przybliżyli kraje, z których pochodzą, język, a także kulturę i sztukę. Kolejne, poświęcone były ich pasjom i zainteresowaniom.

Najbliższe spotkania ze studentami zaplanowane są na grudzień i styczeń. Kolejne odbędą się w drugim półroczu.

(mat. SP Szklary Górne)