W rocznicę zakończenia II wojny światowej

Wspólną modlitwą i złożeniem kwiatów pod zbiorową mogiłą Żołnierzy Wojska Polskiego w Siedlcach uczczono 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Oprawę artystyczną gminnej uroczystości, w postaci słowno-muzycznego kolażu przygotowali nauczyciele i uczniowie miejscowej szkoły podstawowej.

– Polska droga do wolności był bardzo trudna i okupiona wieloma ofiarami. Bez wątpienia najtragiczniejszym wydarzeniem minionych wieków  była II wojna światowa, której rocznicę zakończenia dziś obchodzimy. Przyniosła nam ona tylko częściową wolność. Ustały, co prawda, działania wojenne, ale w naszym kraju pojawił się nowy okupant. Niemniej jednak dziś możemy żyć w pełni wolnym kraju i cieszyć się wolnością, za co jesteśmy wdzięczni i oddajemy hołd, tym którzy  zapłacili za to własnym życiem – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Uroczystości i wspólnej modlitwie przewodniczył proboszcz parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Siedlcach ksiądz Tadeusz Żurek.

– Dzisiejsza rocznica to dobra okazja, by podziękować Panu Bogu, za to, że po wydarzeniach II wojny światowej mogliśmy choć na chwilę odetchnąć i cieszyć się wolnością. Nasze dzisiejsze spotkanie ma być także wyrazem wdzięczności, szacunku i czci dla tych, którzy podejmując walkę starali się wyprzeć z naszych ziem, wrogów chcących podbić nas w niewolę. Wspominając tych, którzy w czasie II wojny światowej, podjęli trud i poświęcenie walcząc z przeważającymi siłami wroga – polećmy Ich teraz Panu Bogu i Jego Miłosierdziu – tymi słowami ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek  wprowadził zebranych do wspólnej modlitwy.

Uroczystość zakończyła się programem artystycznym i złożeniem kwiatów pod zbiorową mogiłą Żołnierzy Wojska Polskiego, uczestników kampanii wrześniowej, którzy trafili do niewoli, a następnie zmarli w siedleckim folwarku. Wśród składających wieńce nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Gminy z wójtem Tadeuszem Kielanem, mieszkańców, sołtysów Siedlec i Księginic oraz społeczności Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu i SP w Siedlcach.

(MG)