W królestwie szachów

Autorskie lekcje dotyczące historii szachów odbyły się w szkołach Gminy Lubin. Przeprowadzili je arcymistrzyni tej dyscypliny Monika Krupa oraz Krzysztof Krupa, dyplomowany nauczyciel, na co dzień prowadzący zajęcia szachowe. Spod ich pióra wyszła książka pt. „Królestwo Szachów” przybliżająca zasady i technikę gry w szachy.  

Program lekcji jest autorską metodą prezentacji szachów. Autorzy w barwnej formie pokazują ich fenomen i wartość, przedstawiając wielkie historyczne postacie takie jak Karol Wielki czy Napoleon Bonaparte.

Otwarte lekcje szachowe odbyły się w szkołach Gminy Lubin w ramach realizowanego od  2016 roku programu: Edukacja przez szachy w szkole „Szach-Mat”. To element uzupełniający głównych zajęć szachowych, prowadzonych w klasach I – III. W roku szkolnym 2019-2020 programem objętych jest 345 uczniów z sześciu szkół podstawowych Gminy Lubin, w tym szkoły filialnej w Osieku.

Koszt realizacji projektu „Szach-Mat” w roku szkolnym 2019/2020 wyniósł 37 tys. 380 tys., z czego ponad połowę sfinansowano z dotacji przyznanej przez Fundację KGHM Polska Miedź.

W lekcji pokazowej w Szklarach Górnych uczestniczył wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

(MG)

Lekcja otwarta Szkole Podstawowej w Szklarach Górnych