W hołdzie poległym w czasie wojny

Modlitwą, wspomnieniem i biało-czerwonymi bukietami mieszkańcy Gminy Lubin oddali hołd ofiarom II wojny  światowej, w 79. rocznicę jej wybuchu. Uroczystość zorganizowano w Siedlcach, pod Zbiorową Mogiłą Żołnierzy Polskich II Wojny Światowej z Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Pod mogiłą zebrali się przedstawiciele Urzędu Gminy, radni, sołtys, rada sołecka, rada parafialna i uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej. Modlitwą składano hołd poległym.

– Oddali Polsce to co mieli najcenniejszego, czyli swoje życie – mówił ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek – Podziwiamy ich bohaterstwo i heroizm. Ich postawa to dowód na to, że nawet w najbardziej trudnych i dramatycznych sytuacjach trzeba  żyć nadzieją, że dobro zwycięży. Tym dobrem jest nasza Ojczyzna, nasz język, nasza kultura. Musimy o nią dbać i jeśli trzeba to bronić, oddając najcenniejszy dar jakim jest życie.

– Dla mnie to dziś podwójna uroczystość. Po pierwsze wspólnie oddajemy hołd tym, którzy zginęli w walce o niepodległą Polskę na wszystkich frontach świata. Po drugie to jedno z ostatnich takich oficjalnych spotkań w mojej dobiegającej końca kadencji, dlatego dziękuję Wam, że przez te lata wspólnie dbaliśmy o tradycję i spotykaliśmy się tutaj w najważniejszych dla naszego kraju rocznicach.  Dziękuje Wam za przybycie, na mieszkańcach Siedlec zawsze można polegać – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

Pod pomnikiem złożono wiele  biało-czerwonych wiązanek i kwiatów.

(SR)